Muhtemelen iş dünyasında yöneticilik yapmanın en zor olduğu dönemlerden birindeyiz, özellikle de ülkemizde. Evet, krizler (ve hatta bu çapta bir salgın hastalık bile) tarih boyunca oldu fakat insanlığın elinde bu kadar teçhizat varken bunların anlamsız hale geldiği bir dönem olmamıştı. Yine de teknolojinin el verdiği koşullarda bu kriz ve salgın hastalığın etkileri azaltılmaya çalışılıyor fakat bunu başarmak için ilk bilmeniz gereken; teknolojide trend analizini doğru yapabilmek.

Bu başlı başına yeterli bir meydan okuma değilmiş gibi, bir de karşınıza farklı bir jenerasyon geldi. Siz iş hayatınızın başındayken yöneticinizin hangi zorlukları çektiğini gözlemlemiştiniz, dolayısıyla buna göre bir iletişim politikası geliştirmiştiniz fakat şu anki jenerasyonun böyle bir süreci yok, çünkü onlar daha farklı bir dünyanın içindeler. Onlarla etkili iletişim kurmak için kendi gerçekliğinizden uzaklaşıp farklı bir döneme adapte olmak zorundasınız. İş dünyasında son dönemde yaygınlaşan “adaptasyon zekası” kavramı da temelde bu tarz işbirliklerini ele almakta. Eğer siz bunu yaparsanız; genç çalışanlarınızın size birkaç adım birden atacağını göreceksiniz. Çünkü genç jenerasyonun isteği ayrıcalık değil; kendi gerçekliğinin ön planda olması. Bu imkanı onlara verdiğinizde yaptıklarını iş değil, hobi olarak görecekler ve tıpkı hobilerine ayırdıkları vakti ve iştahı işlerine de paylaştıracaklar.

Peki bir yöneticinin bunu başarması için hangi aşamalardan geçmesi gerekir? Payeplon olarak bunu “Yöneticiler İçin Dijital Kuşağı ve Trendleri İzleme Eğitimi” başlığıyla sağlarken, programda iki unsura odaklanıyoruz:

  • Yöneticinin dijital medyayla arası nasıl? Çalıştığı ve çalışmak istediği sektörlerin bu dünyada yeri nedir?
  • Genç profesyonellerle nasıl bir iletişime sahip? Hangi noktaya ulaşmak istiyor ve bu noktada nasıl bir model oluşturulabilir?

Programa katılan yöneticinin zaman aralığına göre bu iki soruyu temel alan bir içerik planı hazırlanır ve haftalık görüşmelerle devam edilir. Aylık olarak hazırlanan raporlarda kat edilen gelişim, tablo ve yorumlar eşliğinde anlatılırken; yöneticiyle bu sürecin detayları da düzenli olarak analiz edilir. Program birebir olarak yapılmakta olup, sektör ve kişi bazlı kişiselleştirilmiş çözümlere odaklanılmaktadır.

Konuyla ilgili detaylı bilgi ve kayıt için İletişim sekmesindeki formu doldurabilir ya da iletisim@payeplon.com adresine mailinizi iletebilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: