Günümüz iş dünyası büyük bir değişim yaşarken aslında aynı zamanda dönüşüm etkisine sahip bir zaman diliminin de kapısını aralamaktayız. Bu sürecin iş dünyasında oluşturacağı etkinin boyutu ise tamamen yöneticilerin kendilerini güncelleyebilme sürelerine bağlı. Peki bu süreçte bir yönetici kendisini nasıl konumlandırmalı?

Bu noktada ilk yapması gereken, bütün genç kuşağı aynı kefeye koymaması. Nitekim pek çok raporda yer alan Z Kuşağı odaklı analizler de bu nedenle gerçeği yansıtmamakta. Bunun yerine, onların değişime ayak uydurabilme yetilerini anlayıp bu doğrultuda bir kazan-kazan anlayışı oluşturmak çok daha verimli olacaktır. Çok uluslu şirketler bunu “tersine mentorlük” sistemiyle yaparken, çalıştığınız sektör ve firmaya göre bunun detaylarını pek çok farklı şekilde doldurabilmek mümkün. Biz de yöneticilere odaklandığımız bu programımızda, yöneticilerin çizelgesine göre üç, altı ve on iki aylık programlar sunmaktayız. Haftada bir gün, birer saat olarak hazırlanan bu eğitimin ilk iki ayı, programa katılan yöneticiye (kendi istekleri ve çalıştığı firmanın ihtiyaçları doğrultusunda) dijital medyanın trendleri ve dinamikleri aktarılmakta, birlikte çeşitli alıştırmalıklar yapılmaktadır.

İlk iki ayın ardından proje geliştirme çalışmaları ağırlık kazanırken, öte yandan hali hazırda dijital dünyadaki rakip çalışmalar ele alınıp onlar üzerinden ilerlenmekte. Böylece yöneticilerimiz hem şirketlerindeki çalışanların nasıl bir dünyada var olduğunu anlamakta, hem de onların kendi ilgi ve yetkinliklerini yorumlamak konusunda daha güçlü kaslara sahip olmaktadır. Çünkü günümüz genç jenerasyonunun yöneticilerinden beklentisi; yöneticiler kendi tecrübelerini aktarırken karşısındaki genç çalışanın bakış açısını anlayabilmesi. Eğer bu zemini sağlayabilirseniz o motivasyonla karşınızdaki genç profesyonelden bunun karşılığını almanız mümkün.

NOT: Bu programdaki amaç size dijitalin temel taşlarıyla ilgili farkındalık ve giriş seviyesinde bilgi sahibi yapmaktadır. Söz gelimi, website kurulumuyla ilgili Wix, WordPress, Joomla ilgili platformları anlatırken bunlarla ilgili detaylara değil; temel bilinmesi gerekenlere değinmekteyiz. Aynı şekilde; Tiktok’taki trendleri incelemek de bu sürecin bir parçasıyken, elbette yöneticileri pek çok çöp içeriğin girdabına sürüklememekteyiz 🙂 Fakat örnek vermek gerekirse; boya sektöründeki ihracatçı bir firmanın yöneticisi için Tiktok’un önemli bir yanı var, çünkü Amerika’daki Tiktok fenomenlerinin en revaçta olduğu konulardan birisi farklı boyama teknikleri.

Aynı şekilde, mobil oyun geliştiren firmalardaki çalışanlar için de (ki genellikle bu çalışanlar yirmili yaşlarındadır) Tiktok önemlidir, çünkü onların odağı hızlı şekilde oyun geliştirip birkaç hafta Amerika’da trendlerde kalmasıdır. Mobil oyun geliştiricileri de Tiktok’ta bu tarz boyama videolarını izleyerek oyunlar geliştirir ve Amerika pazarında önemli başarılar elde ederler. Bu programdaki amacımız; yöneticilerin bu gibi trendleri (ihtiyaç duydukları kadarıyla) öğrenmesi ve çalıştıkları genç profesyonelleri bu şekilde yönlendirebilmesidir.

Program ile ilgili detaylı bilgi ve kayıt için İletişim sekmesindeki formu doldurabilir ya da iletisim@payeplon.com adresine mailinizi iletebilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: