Her ne kadar ülkemizde tam olarak böyle bilinmese de, aslında kariyer yönetimi lise çağlarında başlayan bir süreçtir fakat bu yıllarda kariyer yönetimi elbette üniversite ya da sonrası gibi ağır tempoyla değil, sindirilerek yaşanır. Öğrenci bu aşamada pek çok şeyle ilgilenir, kendi yeteneklerini ve yeteneksizliklerini keşfeder, sonrasında da bu doğrultuda bir karar alıp tematik üniversitelere başvuru yapar. Günümüze kadar ülkemizde bunu yapabilmek lüks sayılsa da artık pek çok kalburüstü vakıf üniversitesinin başarı bursunu çeşitlendirmesiyle birlikte farklı yetkinliklere sahip öğrenciler de TYT-AYT’den bağımsız şekilde ilgili oldukları alanlarda tam burslu olarak okuyabiliyorlar.

Örneğin; yıllarını mobil oyunlarla geçirmiş bir lise mezunu, iyi bir proje sunarsa Dijital Oyun Tasarımı bölümüne seçilip globale açılabileceği bir kariyer planlayabilir. Aynı şekilde, lise yıllarını down sendromlulara odaklanan STK’larda geçiren bir lise mezunu da Neurodiversity (nöroçeşitlilik) teorisi üzerine çalışıp Psikoloji ve PDR bölümlerine sınavsız olarak girerek kariyerini planlama imkanına sahip olabilir. Tabi ki bu durumda üniversite bölümleri programımız için bir amaç değil, araçtan ibaret. Bu programdaki temel amaç, lise öğrencisinin tutkularını keşfedip ilerlemesi sürecinde araçları bulup amaca giden yolu öğrenciyle birlikte inşa etmek.

Bu sebeple programımız bir sınava hazırlık çalışması değil, tam tersine sınavsız bir kariyer imkanını oluşturmaya dayalıdır. Öğrenciyle birlikte ortak bir strateji izlenir ve kendisinin neleri tutku olarak görüp bunlarda fark yaratabileceği üzerine denemeler yapılır. Burada öğrenciye herhangi bir zorlama ya da kısıtlama getirilmez; kişilik özelliklerine bağlı olarak ihtiyaç duyulan noktalarda istişare ve fikirsel yönlendirmeler yapılır. Bu programda tamamlanma süresi tamamen öğrencinin beklentileri ve mevcut ilgi/bilgi durumuna bağlı olduğu için net bir son tarih verilememekte olup, konuyla ilgili detaylı bilgi ve kayıt için İletişim sekmesindeki form aracılığıyla ya da iletisim@payeplon.com adresine mailinizi iletebilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: