Türkçeye yaratıcı gerilim olarak çevirebileceğimiz creative tension, işletme-yönetim dünyasında son dönemin en çok konuşulan konu başlıklarından biri. Bunun da temel nedeni; işletmeler eskiye göre çok daha fazla problemle baş ediyorlar. Bu hem ülkemizde hem de dünyanın diğer bölgelerinde böyle. İşletmeler de sonuç olarak ya küçülmeye gidiyor ya da hedeflerini revize ediyorlar. Sizler bu konuda “yaratıcı gerilim” kavramını ön plana çıkartarak işletmeler için çözüm ortağı haline gelebilirsiniz. İşletmeler bunu hali hazırda “esneklik” ya da “çevik yönetim” gibi seçeneklerle yapıyor fakat farklı bakış açıları için farklı çözümler gerekiyor. Yaratıcı Gerilimin farkı ise; yalnızca sorunlarla baş ederken değil, sorunlar yaşanmadan önce de onları öngörebilmesi, hatta uzgörebilmesi yani çok daha uzun bir süre önce olasılıkları ortaya koyması. Yaratıcı gerilim, bu riskleri ortaya koyarken aynı zamanda çözümleri de beraberinde getirmekte.

Kendinizi yaratıcı gerilim konusunda geliştirmek içinse, sektör ve hedef pazar büyüklüğü seçmeniz önemli. Çünkü (koşullara bağlı olarak) kendinize farklı stratejiler belirlemeniz gerekiyor. Şöyle ki; firmaların belirledikleri vizyon ve hedef ile oraya gidilen yol arasında ciddi bir süre var. Bu süre zarfında hangi aşamadalar, sorunlar neler sürekli olarak bunların ölçümlenmesi gerekiyor. İşte sizler, işletmeler için bu sürecin denetçiliğini yapabilirsiniz. Varsayalım ki; şirketin 5 yıllık planı var. Bu 5 yıllık planı aşamalara bölüp; süreç boyunca kendilerini güncelleme evrelerini kontrol edebilirsiniz. İşte bunun için sektör ya da pazar odaklı olmak önemli. O sektörün ya da pazarın büyüklüğünü bilmek, globaldeki karşılığını araştırmak ve diğer tüm detaylar zaten başlı başına büyük bir alan oluşturuyor. Açıkçası sunacağınız hizmetin “exclusive” olması için bütün bu detayların üzerinde durmanız gerekiyor. Çünkü böyle bir hizmeti  tüm işletme kategorilerine satabilmeniz  pek mümkün değil. Yaratıcı gerilim de bu süreçte güçlü kasınız olabilir. Çünkü yaratıcı gerilimin sahip olduğu özellikler, firmaların yaşadığı zikzakları çözmenizi sağlayacaktır.

Yaratıcı gerilim stratejisini firmalara uygulamak için ilk olarak kendinize ilerleme haritası çizebilirsiniz. Bu hizmeti kim satın almak isteyebilir? Büyük firmalar. Dolayısıyla adımlarınızı da onların isteyeceği şekilde atmalısınız. İlk olarak dijital medyayı kullanarak şık ve minimal bir sosyal medya tasarımıyla yaratıcı gerilim egzersizleri paylaşmak iyi bir fikir olabilir. Sonraki aşamada bu egzersizleri rapor haline getirerek firmalara başvurularınızda belirtebilirsiniz. Bunu yerel pazarda yapabileceğiniz gibi, İngilitere ve Amerika başta olmak üzere global pazardaki diğer ülkeler için de yapmanız mümkün. Tabi bunun için İngilizceye ağırlık vermek önemli.

Bu haftalık konu başlığımız yaratıcı gerilimdi. Biz açıkçası İşletme mezunları için yaratıcı gerilimin önemli bir kariyer planlama imkanı olabileceğini düşünüyoruz. Bunu hem akademik çalışma hem de danışmanlık boyutuyla düşünebilirsiniz.  Çünkü iş dünyasının böyle farklı stratejilere ihtiyacı var, yeter ki kendinizi ve fikrinizi doğru ölçeklendirin. Aksi takdirde geliştirdiğiniz stratejiler firmalara çözüm sağlamayacak ve fikriniz yanlış gibi gözükecektir. Oysa ki işletme-yönetim dünyasında stratejilerin doğru gözükmesinin yolu, onun doğru bir zemin üzerine inşa edilmesidir.

     Online Kariyer Danışmanlığı ile bu ve bunun gibi pek çok kariyer planlama imkanını öğrenebilir, kendinizi farklı alanlarda geliştirebilirsiniz.

 

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: