İş dünyasının on yıllardır kafa yorduğu konulardan biri; mevcut teknolojik ürünleri giderek daha küçük boyutlara indirmek. Bu noktada plazma hızlandırıcıları önemli bir yere sahip. Bunun teyiti ise birkaç yıl önce CERN’de plazma hızlandırıcıları ile ilgili yapılan çalışmalar oldu. O çalışmalarda, plazma hızlandırıcılarının pek çok teknolojinin mikrolaşması için ana unsur olabileceği gözlemlendi. Peki nedir bu teknolojiler? Özellikle kanser tedavi yöntemleri ve tarama testleri bu konuda göze çarpıyor.

     Peki Fizik ya da Fizik Mühendisliği okuyan birisi kendisini plazma hızlandırıcıları konusunda nasıl uzmanlaştırabilir?

Akademiden ilerlemek her konuda olduğu gibi burada da imkanlardan birisi fakat bizim düşüncemiz; uzun vadede CERN’deki çalışmaların daha da yaygınlaşacağı ve özel sektörde farklı kapıları da açacağı yönünde. Bu kapıların açılması sürecinde ise, sizler Fizikçi / Fizik Mühendisi olarak köprü görevi görebilirsiniz. İlk olarak vaka analizleri çözerek ilerlemek iyi olacaktır. Bu vaka analizlerini çözmek, özellikle yurt dışında çeşitli imkanlar yakalamanızı sağlayacaktır. Elbette yurt içinde de kendi kariyer planlamanızı yapabilirsiniz fakat plazma hızlandırıcıları gibi teknik konularda gelişmiş ülkelerin daha fazla kaynak ayırdığını söyleyebiliriz dolayısıyla o ülkelerde bilgi-birikiminiz daha anlamlı hale gelecektir. O ülkelerde çalışmalarınızı bir üst aşamaya getirdiğinizde kendi teorilerinizi sunabilirsiniz.

Bu noktada ilk olarak; vaka analizlerinizde mevcut çalışmaları inceleyip sektörel know-how’ınızı oluşturabilirsiniz. Sonraki aşamada, bu vaka analizlerini inceledikçe oluşabilecek fırsatları ya da çalışmalardaki boşluğu daha iyi gözlemleyebileceksiniz. Akademik çalışmaların böyle bir “kör nokta”sı vardır. Tıpkı en iyi şoförün bile araçtaki o kör noktayı görememesi gibi, pek çok büyük akademisyen de çalışmalarındaki kör noktaları pek çok kez kaçırabilmekte. Sizler, onlara göre farklı bir yaklaşımla konuyu inceleyip o kör noktalar üzerinden kendi kariyer hikayenizi şekillendirebilirsiniz. Plazma hızlandırıcıları konusunda ise, sürekli olarak bu konunun tarama süreçlerinde ya da kanser tedavilerinde nasıl kullanılabileceği üzerine düşünerek farklı kariyer imkanlarını oluşturmanız mümkün. Tabi bu süreci bir zaman dilimine yaymanız gerekiyor. Örneğin, biz Online Kariyer Danışmanlığı programında bunu genellikle altı ay olarak belirliyoruz. Bu altı ayın sonunda, katılımcı o  zamana kadar ilgilendiği konular arasından (pek çok vaka analizi ve haftalık görev sayesinde) kendi uzmanlık alanını seçiyor ve o konu üzerinden derinlemesine kariyer süreçlerini kurgulamaya devam ediyoruz.

Sizler de 6-12 aylık sürenizi plazma hızlandırıcıları üzerine yoğunlaştırarak bu konuda fark yaratan fikirler geliştirebilirsiniz. Elbette bu kolay bir konu değil çünük bilinmezliklerle dolu. Pek çok geleneksel çalışma alanında gördüğünüz yüzlerce makaleyi burada bulamayabilirsiniz. Aslında işin güzel kısmı da bu. Çalışmalar çok fazla olmadığı için bu konuda söyleyeceğiniz her sözün geçerliliği var. Eğer kapsamlı bir teori geliştirip sorunlara çözüm sunabilirseniz, fark yaratmanız çok daha kolay. Kabul ediyoruz ki bu konuyu CERN’de araştırmak ütopik bir olay, dolayısıyla kariyerinizi CERN’de çalışmak üzerine kurgulamak gibi bir hayalden bahsetmiyoruz. Bizim buradaki odağımız; plazma hızlandırıcıları ile ilgili CERN’ün çalışmalarından yola çıkarak plazma hızlandırıcıları farklı konularla entegre edebilmek. Bunun için de ihtiyacınız olan şeylerden biri, farklı disiplinlerle birlikte ele almak.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: