AR-GE ve inovasyon kavramları tarihin en çok konuşulan dönemlerinden birini yaşıyor ve bunun geçici bir furya olmadığı aşikar. Çünkü bu departmanların sunduğu çözümler, iş dünyasının sorun yaşadığı pek çok noktada büyük bir işlevsellik ve başarı getiriyor. Özellikle de dinamizmin en büyük etkiyi gösterdiği 2020’li yıllarda böyle bir getirisinin olması çok değerli. Şu anda 2020’li yılların dinamizminden bahsediyoruz fakat bulut bilişim gibi gelişen teknolojilerle birlikte muhtemelen 8-10 yıl sonra, her geçen yılın; insanlık tarihinden daha dinamik olduğu bir döneme gireceğiz. İşte böyle bir dönemde artık her firma, STK ve diğer kurum ve kuruluşlar kendilerini dinamik tutmak zorunda. Sadece bir ya da birkaç konu değil; bütün süreçlerin yönetimi için bu dinamizm gerekli. Dolayısıyla ar-ge ve inovasyon kavramları, başlı başına bir departman olmaktan çıkıp uçtan uca entegrasyonun en önemli bileşeni haline gelecek.

     Peki bu süreçte Endüstri Mühendisliği öğrencisi / mezunu kendisini nasıl konumlandırabilir?

Bu alanlarda kişisel olarak en çok heyecanlandığım konu; inovasyonu modellemelere ayırıp kendi stratejinizi geliştirmek. Innovation Pipeline bu noktada en iyi örneklerden biri. Ben innovation pipeline’ı hobi olarak kendi projelerimde uyguluyorum fakat muhtemelen önümüzdeki yıllarda inovasyon alanında çok değerli bir danışmanlık unsuru haline gelecek. Sizler de Endüstri Mühendisliği mezunları olarak Innovation Pipeline üzerine şimdiden çalışmalarda bulunup vaka analizleri hazırlayarak kendi uzmanlık alanınızı geliştirebilirsiniz. Bu alan, genel anlamda işletmelerin departmanları dinamik tutmasının ve sürekli olarak kendisini yenilemesinin kapısını açmakta. Peki kendinizi nasıl farklılaştırabilirsiniz ve Innovation Pipeline bize hangi kariyer fırsatlarını sunuyor? Özel sektör tarafında, muhtemelen birkaç yıl içerisinde kurumsal firmalar bu konuda çalışan danışmanları istihdam edecek.  KOBİ ve STK tarafında ne olacağı ise soru işareti. Çünkü bu yapıların da Innovation Pipeline ile çevik kalması gerekecek fakat düzenli istihdam etmek ilk başta gerçekleşmeyebilir, bunun yerine dışarıdan proje bazlı olarak danışmanlık hizmeti alma potansiyelleri daha yüksek. Yine de bu konuda farklı senaryoların geliştiğini görebiliriz çünkü innovation pipeline’a tam zamanlı ihtiyaç duyabilirler. Sizler Endüstri Mühendisi olarak, işin uygulamasını yapmanın yanı sıra bu gibi teorisyen boyutlarıyla da fark yaratabilirsiniz. 2020’nin iş dünyasından bakınca buğulu bir alan olduğu için farklı önermelere  ihtiyaç var.

Bu aşamada yapmanız gereken ise, Innovation Pipeline’ı öğrenip bu doğrultuda kurum/kuruluş ve sektör bazlı olarak vaka analizleri çözmek. Böylece, innovation pipeline stratejisinin hangi sektörde ya da kuruluşta nasıl bir karşılık bulması gerektiğini daha iyi gözlemleyeceksiniz. Bazı kurumlarda iş modelinin inovasyonunda kullanılırken, bir başka yapıda pazarlama inovasyonu açısından değerlendirilebilir. Bunları hızlı düşünüp en iyi kararları vermek adına şimdiden vaka analizleri çözerek egzersiz yapmak gerekiyor. Sivil toplum kuruluşları için bunlar önemli değil gibi gözükebilir fakat onların da işletmelerle daha iyi (win-win anlayışına dayalı) projeler geliştirebilmeler için innovation pipeline’a ihtiyaçları var. Endüstri mühendisliği mezunları için akla gelen şöyle bir soru olabilir: “Innovation Pipeline, başlı başına uzmanlık için dar bir konu başlığı değil mi?” Bunu Online Kariyer Danışmanlığı programı için içerik planı hazırlarken biz de çok düşündük fakat araştırmalarımız gösterdi  ki, değil. Çünkü çok geniş bir pazardan bahsediyoruz ve bu pazarın ihtiyaçlarına yönelik en verimli çözümleri geliştirmeniz için odağınızı mümkün olduğunca dar çerçevede tutmalısınız.

    Siz de Online Kariyer Danışmanlığı programıyla Innovation Pipeline başta olmak üzere bölümünüzle ilgili pek çok uzmanlık alanını keşfedebilir; uzmanlaşma sürecinizde kariyer planlama haritanızı bizimle şekillendirebilirsiniz.

 

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: