Aslında biyobenzer ilaçlar çok yeni bir kavram sayılmaz, yaklaşık 15 yıldır tıp dünyasında konuşuluyor. Daha doğrusu Avrupa Birliği bölgesinde 15 yıldır diyebiliriz. Amerika için bu süre 10 yıl civarında iken diğer bölgelerde de son birkaç yıldır gündemde. Dolayısıyla tıp dünyası  “biyobenzer ilaç” kavramına çok yabancı değil fakat aşılması gereken çok yol var, bu yolların her birisi sizin için kariyer fırsatı sunuyor. Biyobenzer ilaçlarda beklenen bu eksponansiyonel büyümenin neden ise şu; biyoteknoloji her geçen yıl daha da gelişiyor ve çeşitleniyor. Yapay zeka, üç boyutlu yazıcı ve diğer pek çok teknoloji ile biyoteknoloji bu süreçte daha da yakınlaştığı için üretim sistemleri gelişiyor ve farklı biyobenzer ilaçların üretilmesi için zemin oluşuyor. Biyobenzer ilaçlar günümüzde de değerli fakat ilerleyen yıllarda toplumlarda çok daha fazla karşılık bulacağı bir dönem bizi bekliyor.

     Peki bu geleceğe doğru giderken Eczacılık öğrencisi ya da mezunu nasıl fark yaratabilir?

Amerika, Almanya ve diğer gelişmiş ülkelerde, Eczacılık – biyobenzer ilaç denklemiyle ilgili cevap aranan soru şu: “Biyobenzer ilaçların biyoteknolojiyle entegrasyonunu nasıl daha iyi hale getirebiliriz, bu ikili nasıl daha güçlü bir yapı oluşturabilir?” İşte bu sorunun yanıtını bulmak için de size ihtiyaç var. Elbette konu sadece eczacılarla sınırlı değil, yukarıdaki sorunun yanıtını aramak için tüm bilim insanları çalışmalarda yer buluyor fakat biz özellikle eczacılık mezunlarının bu konuda fark yaratacağını düşünüyoruz. Bu konuda yapacağınız çalışmalarla hem özel sektörde hem de akademide fazlasıyla karşılık bulmanız mümkün. Çünkü biyobenzer ilaçların her geçen yıl daha da gelişmesi, kendisine büyük bir endüstri oluşturmaya da başlamış durumda. Siz de bu kapsamda özellikle AR-GE ve ürün geliştirme gibi departmanlarda ya da teknoloji yönetimi tarafında bu sürecin bir parçası olabilirsiniz. Bunun çok uzun bir gelecekte gerçekleşeceğini, şu anda uzmanlaşmanın ütopik olduğunu düşünebilirsiniz fakat pek öyle değil. Muhtemelen 10-15 yıl içerisinde ilaç endüstrisinde çok daha büyük bir yer kaplayacak ve bilimde fark yaratan bilim insanları ya da mühendisler de zaten genellikle bir teknoloji pazarda yaygınlaşmadan 10-15 yıl önce o sektörde çalışmalarına başlarlar.

Bu süreçte ilk olarak yapmanız gereken ise, dijital medya kanallarını vitrin olarak görüp araştırmalarınızı bu mecralardan paylaşmak. Özellikle de ingilizce olarak kullanmak, yurt dışındaki imkanlardan faydalanmak için daha iyi geri dönüş sağlayabilir. Tabi şöyle bir ayrım da yapmak gerekiyor; sosyal  medya paylaşımları sizin portfolyonuz değil. Portfolyo için ayrı bir çalışmak gerekiyor, sosyal medyadaki paylaşımların amacı sektörel network edinmek. Biyobenzer İlaçlar gibi niş bir alanda paylaşım yapacaksınız ve bu alanla ilgilenen kişilerin profilinize denk gelme ihtimali (istikrarlı bir şekilde paylaşım yapmaya devam ederseniz) bir hayli yüksek.

Yurt dışındaki imkanların genişliğinden bahsettik fakat elbette ülke içinde de bu konuda fark yaratan çalışmalar yapmanız mümkün. Bunu akademi ve özel sektörde yapabilmenin yanı sıra sosyal inovasyon konusunda da danışmanlık ve/veya girişimcilik şansınız bulunuyor. Bunlardan hangisinin size en uygun olduğu sorusunun yanıtı ise tamamen beklentileriniz ve yeteneklerinizle ilgili. Açıkçası ilk aşamada o kısımları tamamen netleştirmenize gerek yok zaten bunu yapmaya çalışmak da istediğiniz sonucu vermeyecektir. Uzmanlık alanınızı belirlemeniz önemlidir fakat bunu hangi yollarla ilerleteceğinizi ve bu uzmanlığınızı nerede kullanacağınızı şimdiden kapsamlı şekilde planlayamazsınız, bazı şeyleri kadere bırakmalısınız. Aksi takdirde, önünüze gelecek olan direkt ya da endirekt fırsatları görmeniz zorlaşacaktır. Çünkü o durumda tek seçeneğe odaklanacaksınız ve onun dışındaki her şey başarısızlık / gereksiz bir uğraşı gibi gelecek.

     Online Kariyer Danışmanlığı ile bu yetenek setlerinizi ölçebilir, bölümünüzle (ya da hobilerinizle) ilgili hangi alanların sizin için kariyer planlama fırsatı olduğunu keşfedebilirsiniz.

 

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: