Batı Avrupa, Amerika ve diğer gelişmiş bölgelerin son yıllarda odaklandığı noktalardan birisi şu; şehirlerini mümkün olduğunca farklı uzmanlık alanlarıyla entegre etmeye çalışırlar. Nasıl yani? Bir örnek olarak Almanya’yı ele alalım. Almanya, eyaletlerini birbirinden bağımsız olarak farklı konularda uzmanlaştırmaya çalışır. Örneğin; Wolfsburg otomotiv sektörünün öncüsüyken Berlin ise kendisini Avrupa’daki internet girişimciliğinin merkezi olarak lanse eder. Diğer pek çok şehirde de (bu ölçeklerde olmasa bile) bu gibi planlamaları vardır. Aslında pek çok ülke bu planlamayı uyguluyor fakat Almanya gibi ülkelerin farklı olmasını sağlayan faktör; sürekli olarak bu konudaki çalışmalarını ölçeklendirmesi ve bu çalışmaların sonuçlarını optimize eder. “Woflsburg’daki otomotiv sektörü ne durumda? 3,5 ve 10 yıllık süreçte şehiri hangi boyutlara taşıyabilir ve bunun için yerel yönetim olarak hangi adımları atmalıyız,Detroit gibi diğer otomotiv üretim destinasyonlarıyla rekabette şehrin artılarını nasıl geliştirebiliriz?” Yerel yönetimler bu gibi sorulara cevap ararken farklı stratejiler de geliştirebiliyor; örneğin co-opetition. “Ben, piyasadaki rakiplerimle güçlü kaslarımı birleştirip daha iyi br pastayı onlarla nasıl yapabilirim?” Bunu yerel yönetimler ölçeklendirme kapsamında yaparken, Maliye mezunları da bu konuda ön plana çıkıyor. Bu noktada, kamu kurumlarında ya da belediyelerde çalışmanın haricinde kendi projelerinizi de geliştirebilirsiniz. Örneğin, Türkiye için konuşursak Eskişehir iyi bir örnek. Hem üniversite öğrencilerinden kaynaklanan dinamik yapısı hem de dokusu hem de belediyecilik vizyonuyla bu tarz ölçeklendirme çalışmaları adına uygun bir lokasyon. Aynı şekilde Gaziantep de bu noktada iyi bir örnek. Şehirle ilgili olarak hem veri akışı hem de veriyi anlamlandırma konusunda iyi bir noktada olduğunu söyleyebiliriz.

     Peki bir Maliye öğrencisi ya da yeni mezunu bu konuda nasıl bir adım atabilir? Kendisini nerede konumlandırmalı?

İlk olarak, dijital medyayı kullanarak kendinize bir alan oluşturabilirsiniz. Çünkü yerel yönetimlerin ölçeklendirilmesi, entelektüel bir alan. Dolayısıyla bununla ilgili kişileri bulmak için farklı mecralarda var olmalısınız, Twitter bunlardan birisi. Çünkü kendi hedef kitlenizi bulduğunuzda, o kişiler yerel yönetimlerle ilgili çalışmalarınızı teşvik edebilir. Dijital medyayı kullanıp kendi kitlenizi oluşturduktan sonra, bir kurum ya da kuruluşta çalışmanın yanı sıra yurt dışında yüksek lisans için de şansınız olabilir. Eğer kendinize “yerel yönetimlerin ölçeklendirilmesi” konusunda bir portföy oluşturabilirseniz, dijital medyada oluşturduğunuz vitrin ile birlikte gerek Avrupa gerekse Amerika’daki pek çok üniversiteden bu konularda kabul alabilirsiniz. Tabi dijital medyanın vitrin olabilmesi için İngilizce kullanımı gerekmekte.

Eskiden bir yüksek lisans programına kabul almak için ya da özel sektörde birini istihdam ederken özgeçmişine ya da direkt okuluna bakılırdı. Günümüzde ise karşıdaki kişinin ne o kurum/firma için ne verebileceğine bakılıyor çünkü özgeçmişin gücü eskisi kadar baskın değil. “Bu kişi, bir şehrin yerel yönetimlerinin ölçeklendirilmesinde gerçekten katkı sağlar mı?” Karşı tarafın kendi içinde odaklandığı soru bu oluyor. Eğer siz bu konuda karşı tarafı ikna edebilirseniz, pek çok kapının da bu fırsatla birlikte açıldığını göreceksiniz. Özellikle co-opetition’ı kullanabilme gücü, sizi ön plana çıkarma unsurlarından biri haline getirebilir. Bunu yaptıktan sonra hem akademide hem de bağımsız danışmanlık şirketi kurarak ya da bir danışmanlık firmasında çalışarak kariyer planlamanızı şekillendirebilirsiniz. Çünkü birkaç yıl içerisinde çok daha fazla sayıda şehir, yerel yönetimlerini ölçeklendirme ihtiyacı duyacak ve bunu büyük oranda danışmanlık firmalarına bırakacak. Kendilerini birkaç farklı ülkede konumlandıran şirketler de kısa süre içerisinde global alanda yer alabilecekler. Sizin bu noktada yapabileceğiniz ise ilk olarak sektör belirleyip bu doğrultuda ilerlemek olabilir çünkü her sektörün kendine has nitelikleri olabiliyor. City Football Group’un Manchester City örneğinden yola çıkarak New York ve Melbourne’de bunun farklı bir modelini uyguluyor, o da incelenmesi gereken bir vaka örneği. Aynı şekilde, Boston’ın sağlık turizminde bölge lideri olması da farklı bir konumlandırma çalışması. Sektör belirlemek, bu tarz farklı iş modelleri ve sektör-şehir eşleşmeleri yapmanız için önemli.

     Online Kariyer Danışmanlığı programımızla bu ve bunun gibi pek çok kariyer planlama seçeneğini keşfedip onlar üzerine kariyer planlamanızı yapabilirsiniz.

 

 

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: