Üç boyutlu yazıcılar, günümüzde kişisel olarak beni en çok heyecanlandıran teknolojilerden biri. Bunun sebebi ise; kaybedebileceğimiz pek çok şeyi geri getirmeyi vaat etmesi. Özellikle kaynağı tükenmek üzere olan besin türlerini ve insan uzuvlarını üç boyutlu şekilde basabilmesi insanlık için heyecan verici. Bir biyomühendislik öğrencisi ya da mezunu için üç boyutlu yazıcıların heyecan verici boyutu ise biyobotlar. Biyobotlar, üç boyutlu yazıcıların bir sonraki evreye geçebilmesi için önündeki en büyük engellerden biri olan altyapı sorununu çözmek adına geliştirilen ve gelecek vaat eden çözümlerden biri.

     Peki bir Biyomühendislik öğrencisi ya da mezunu için biyobotlar nasıl bir kariyer imkanı haline gelebilir ve ilk aşamada ne yapmalı?

İlk olarak, konuyla ilgili global anlamda yapılan çalışmaları inceleyebilirsiniz. Yurt dışında bu gibi konulara odaklanan gerek kurum ve kuruluşlar gerekse şirketler bu konuda araştırma yaparken merak ettiğiniz soruların cevaplarını iletebilirler. Özellikle start-uplar ilk aşamada pazarların gelişimi ve potansiyelini görmek adına size önemli geri bildirimler sağlayabilir, zaten bu alanda çalışan şirketler de genellikle start-uplar oluyor. Öte yandan elbette akademik içerikler de önemli fakat makaleler size yalnızca işin teorik boyutunu anlatır ve onlar da günümüz teknolojisinde maalesef 8-10 yıl geriden geliyor. Çünkü bilimsel araştırmalarda AR-GE ve inovasyon etkisiyle özel sektör daha fazla kaynak ayırıyor ve akademinin rolü de genel olarak özel sektörün yaptıklarını teyit etme ve/veya detaylandırmakla kalıyor.  Ayrıca bu start-up şirketleri size pazardaki fırsatları görmeniz için de geri bildirim sağlayacaktır çünkü genellikle işbirliğine daha açık yapıda oluyorlar.

Bu aşamadan sonra artık kendinizi biyobotlar üzerine aşamalı olarak uzmanlaştırdığınızı hissedeceksiniz. Bu uzmanlaşma, pazarı kapsamlı olarak inceleyip kariyer planlama haritanızı şekillendirmek için önemli. Pazardaki fırsatın neler olduğu, üç boyutlu yazıcılarda biyobotların dışında nelerin kullanılabileceği, bu alanda akademik ve özel sektör anlamında kendinizi nasıl konumlandırabileceğinizi de aynı şekilde bu sürecin sonunda daha iyi anlayacaksınız. Verdiğiniz kararlar da bu doğrultuda sağlam bir zemin üzerine inşa edilmiş olacak. Akademi için az önce özel sektörün gerisinde demiştim ve aslında bu yanlış değil fakat bazen özel sektörde tecrübe ettiğiniz bilgiyi akademide teori haline getirmek önemli imkanlar sağlayabiliyor, dolayısıyla bunu da düşünebilirsiniz. Tabi bu kariyer planlaması iki alanı birden ilerletmeye yönelik.

Üç boyutlu yazıcı teknolojisi başlı başına devasa bir teknoloji olarak ilerlerken muhtemelen ilerleyen aşamalarda biyobotlar gibi pek çok konuyu da uzmanlaşma alanı haline getirecek. Çünkü bu gibi konuların her birisi ayrı olarak öneme sahip. “Derinlemesine uzmanlık” kavramının bu kadar önemli olması da aynı şekilde bununla ilgili. Konuya biyobotlar özelinde baktığımız için; siz de kendinizi Biyobot Uzmanı, Biyobot Geliştirici ya da Biyobot Danışmanı gibi farklı unvanlarla ön plana çıkartabilirsiniz. Önemli olan, kariyer planlama sürecinizde pek çok şeyi incelemek ve sürekli olarak fırsatları kovalamaya devam etmek.

     Eğer kariyer planlamanızı bizimle birlikte hazırlamak isterseniz, üç-altı ve on iki aylık şablonlarımızdan birini seçerek bizimle haftalık görüşmeler yapabilir, potansiyelinizi keşfetme sürecinizde bizimle ilerleyebilirsiniz.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: