Bugünlerde trend olan kavramlara baktığımızda ilk sırada sürdürülebilirlik yer alıyor. İkinci sırada ise teknoloji trendleri yer alıyor. Bu teknoloji trendlerinin altında pek çok alt başlığı saymamız mümkün. Peki bir mimarlık öğrencisi ya da mezunu kendisini bu trend arasında nasıl konumlandırabilir? Bir yandan sürdürülebilirlik olacak öte yanda ise teknolojinin alt başlıkları. İşte parametrik tasarım bu konuda sizin ihtiyaç duyduğunuz imkanı sağlıyor. Geleceğe doğru bir bakış attığımız zaman görüyoruz ki, artık bu kavramların gerçekten entegre edilmesi gerekiyor. Sadece mimari değil her sektörde bu durum böyle fakat mimari açıdan bakarsak olayın farklı bir boyuta doğru evrildiğini görebiliyoruz. Bu nedenle; parametrik tasarım, mimariyi dönüştürmeyecek. Daha doğrusu, mimarinin geleceği tamamen parametrik tasarım üzerine şekillenmeyecek fakat parametrik tasarım bağımsız olarak değerli bir alternatif olacak ve bunun böyle olması için şu anda teorisyenlere ve uygulayıcılara ihtiyacı var. İşte sizler Mimarlık öğrencisi ya da mezunu olarak bu köprü görevini görebilirsiniz. Çünkü parametrik tasarımın pek çok vaadi var fakat bunları nasıl yapacağı tam olarak belli değil. Yeşil ekonomiye destek sağlayacak, sürdürülebilirliği mimariye uyarlayacak. Peki ama nasıl? İşte bilinmiyor fakat parametrik tasarımın çok fazla alt başlığı var ve siz bu alt başlıkların her birinde ayrı ayrı uzmanlaşabilirsiniz. Yine de dediğim gibi henüz ortada net bir çerçeve yok.

Parametrik tasarım gibi henüz çerçevesi belli olmayan konularda sizin şöyle bir avantajınız var; pazarın katma değerli bilgiye ihtiyacı var. Bu nedenle, yapacağınız her araştırmanın bir karşılığı olacaktır. Mesela nesnelerin interneti parametrik tasarımla birleştirecek mimarlara ihtiyaç var. Yapay zekayı parametrik mimariye uyarlayacak mimarlara ihtiyaç var. Sürdürülebilirliği, parametrik tasarıma odaklanan holding binalarında kullanacak mimarlara ihtiyaç var. Bunların hepsi ayrı birer alan ve bunun gibi onlarca örnek saymak mümkün. Peki bunu nasıl yapacaksınız? İşte bilinmiyor. Fakat dediğimiz gibi, bu konularda (iyi bir iş modeliyle birlikte) sunacağınız her çalışmanın karşılığı var. Bu karşılığın hem lokal bölgelerde hem de global anlamda olduğunu söyleyebiliriz.

     Peki bir mimarlık öğrencisi ya da mezunu olarak ne yapmalısınız? Nasıl başlamalısınız?

İlk olarak, pazarın mevcut halini görmek için iyi bir araştırma yapmanızı öneririm. Bu araştırmalardan sonra, parametrik tasarımın bir şablonunu çizin. Bu şablonu bir ağaç gibi düşünün ve dallara ayırın. Her dal, parametrik tasarımda uzmanlaşılabilecek alanları temsil etsin. Buradan kendinize bir dal belirleyin ve pek çok üniversiteye ve/veya özel sektördeki firmalara başvuru yapın. Geleceğe odaklanan ve bu konuda yatırım yapan pek çok kurum ve kuruluşun size geri dönüş yaptığını göreceksiniz. Sonrasında ister ülkenizde isterseniz de yurt dışında bu çalışmalarınız üzerine devam edebilirsiniz.

Biz açıkçası parametrik tasarımın büyük bir potansiyel vaat ettiğini düşünüyoruz ve bu konuda yapacağınız her çalışmanın size kazanımlarının yüksek olacağını öngörüyoruz.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: