Axolotl için kesinlikle farklı bir canlı türü olduğunu söyleyebiliriz.  Meksika’da yaşayan ve kurbağa ile balık arası bir görünüme sahip olduğunu söyleyebiliriz. Farklı deme sebebim ise; gerçekten sahip olduğu pek çok özelliğin alışılmadık olması. Bu da aslında son yıllarda bilim dünyasının ilgisini çekmiş durumda. Şöyle ki; ilk olarak bu canlı türü rejeneratif bir yapıya sahip yani organlarını yenileyebiliyorlar fakat 15 yıllık bir ömüre sahipler. Yaklaşık 15 yıllık bir yaşamın ardından ölüyorlar. Peki neden? İşte bugüne kadar bu sorunun yanıtı bulunamadı. Kendini yenileyebilen böyle bir canlının nasıl oluyor da yaşam süresi bu kadar kısa oluyor, yanıtı yok. Özellikel biyomühendislik öğrencileri ya da mezunları için bu önemli bir kariyer planlama alanı olabilir. Acaba bu canlının hangi özellikleri göz ardı ediliyor? Araştırma yaparken ilave olarak hangi noktalara değinilmeli?  Bu soruları yanıtlamak için iyi bir bakış açısı sunabilirsiniz. Peki gelişmiş ülkelerin axolotl’a önem vermesinin sebebi nedir? Çünkü okuduğum pek çok makalenin ön plana çıkardığı etken şu; axolotl’ların bazı özellikleri ya da yapıları çeşitli faydalar getirebilir. Ya da  onları araştırırken elde edeceğimiz know-how bize başka öğretiler sunabilir. Bu konuda ilaç sektörü biraz daha ön planda fakat sadece ilaç değil sağlık ve gıda gibi birbirinden farklı alanlarda farklı açılar da sunabilir. Belki sadece ürün odaklı değil, akademi dünyasında daha başka kazanımlar da elde edilebilir.

Bu konuda uzmanlaşarak hem akademi hem de özel sektörde karşılığını bulabilirsiniz çünkü iki tarafın da önemli yatırımları bulunuyor. Özel sektör ar-ge ve inovasyon departmanlarıyla çalışmalar yaparken akademide de pek çok teşvik sunulmakta. Tabi bu yatırımlar sadece axolotl üzerine yapılmıyor muhtemelen axolotl gibi yüzlerce canlı türü üzerine çalışmalar vardır fakat axolotl sahip olduğu potansiyel ile kişisel olarak ilgimi çekti.

     Peki Biyomühendislik öğrencisi ya da mezunu olarak nereden başlamalısınız?

İlk olarak Axolotl’ları temel seviyede araştırarak başlayabilirsiniz. Axolotl nedir? Nerede yaşar, özellikleri nelerdir? Neden erken ölürler? Meksika’da nasıl bir ekosistem içerisinde yaşıyorlar? Meksika’da bulunduğu koşullardaki diğer canlı türlerinin ortalama yaşam süresi nasıl? Bu sorularla ilgili sahip olacağınız temel bilgi, sizi bir sonraki aşamaya götürecektir. Belki hayvanın kendi doğal yapısı değil de bulunduğu ortamla ilgilidir. Belki de ortamın doğal koşulları değil fakat oradaki ekosistemle ilgilidir. Tabi yanıt bu kadar kısa olamaz keza öyle olsaydı bilim dünyası yanıtı çoktan bulurdu fakat bu üst başlıkların derinlerine inebilirsiniz. Bütün bunlar zaman içerisinde cevaplanacak sorular. İşte bir biyomühendislik öğrencisi ya da mezunu, kendi ülkesinde bu konuyla ilgili yapacağı çalışmalarla yurt dışına gitme olasılığını artırabilir. Çünkü (özellikle yüksek lisans için) yurt dışına gitmenin en önemli yolu, fark yaratacağınız bir konunun olmasıdır ve siz yurt dışındaki üniversitelere şunu diyebilirsiniz: “Bakın ben axolotl üzerine çalışıyorum ve üniversitedeki çalışmalara bu açılardan katkı sağlayabilirim. Sahip olduğum şöyle teori ve tezler var, okulunuzda bunları geliştirip çeşitlendirmek isterim”. Bunu dediğinizde, yurt dışındaki okulların size bakış açısı olumlu anlamda çok değişecektir. Özellikle Amerika’daki okullar bu konuda size pek çok fırsat kapısı açacaktır. Bunun nedeni; hem bilimsel araştırmada merkezi rolünün olması hem de Meksika’ya coğrafi olarak yakınlığı. Peki bu size ne kadar sonuç getirir? Axolotl’lar üzerine kendinizi tanıtınca kesin kabul alır mısınız? Tabi ki bunu iddia edemem, hayatta hiçbir şey kesin değil fakat pandemi öncesine göre çok daha fazla şansınız olacaktır çünkü pandemiden önce yurt dışındaki öğrencilerle online mülakatlar yapıp bu soruları sormak çok yaygın değildi. Pandemi sürecinde yurt dışındaki öğrencilerle mülakat yapıp bunları anlatmak daha kolay hale geldi yani aslında şu anda daha şanslınız.

Son olarak; bu gibi konularda araştırma yaparken Twitter’ın gücünü kullanabilirsiniz. Çünkü Twitter’ı hobi amaçlı kullanan çok fazla kullanıcı var. Axolotl’lar üzerine de yapacağınız çalışmaları anlattığınızda sektörel anlamda iyi bir kitleye ulaşabilirsiniz. Bu kişilerden bazıları hobi amaçlı canlı türlerini inceliyor olacaktır, bazıları da bu konularda çalışan akademisyenler. Bu takipçi sayısı elbette çok büyük sayılara ulaşmaz fakat takipçi kitlesinin kalitesi açısından sizi mutlu edecektir. Özellikle bu kitleyi İngilizce bilen akademisyenler ve hobi sahiplerinden oluşturabilirseniz; onların vesilesiyle yurt dışına gitme ihtimaliniz de artacaktır.

 

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: