Psikolojide “acquired taste” denilen bir kavram vardır. Bu kavramın iddiası; ilk kez beğenmediğin bir şeyi tekrar denediğinde ya da yaptığında beğenmeye başlarsın. Aslında bunu daha çok yemekler üzerinden yorumluyorlar fakat ben bu kavramı başka bir olayda yaşıyorum o da müzik dinlemek. Ben ilk kez dinlediğim şarkıları genellikle beğenemiyorum. Ya sözleri ya da ritmi beni kendisine çekmiyor fakat birkaç kez dinledikten sonra alışmaya başlıyorum. Peki bu bir Ekonometri öğrencisi ya da mezunu için nasıl bir kariyer planlama imkanı sağlayabilir?

Başka bir disiplini ele alıp, bunu istatistikle birleştirerek anlamlı sonuçlar çıkartabilirsiniz. Özellikle müzik bu konuda büyük bir potansiyele sahip. Mesela, dinleyicinin acquired taste oranı acaba müzik türüne göre değişiyor mu? Mesela R&B müzikte daha fazla, rap müzikte daha az diyebilir miyiz? Araştırdığımda, bu konuda yapılmış net bir çalışma göremedim. Bunun benzerini algoritma tarafında yapmak istiyorlar. Yani dinleyici şarkıyı kaçıncı dakikada bırakmış, hangi beat türlerinde daha fazla dinlemiş gibi detaylar var fakat tabi ki bu acquired taste odaklı değil. Eğer siz Ekonometri mezunu olarak bunlarla ilgilenen, Spotify Chartz gibi kaynakları araştıran biriyseniz sizin için iyi bir kariyer planlama imkanı olabilir. Çünkü burada hem fırsatlar var hem de veri kaynakları yeterli sayıda. Ayrıca, yapacağınız çalışmalarla birlikte pazarda bir alan yaratıp veri kaynaklarının artmasını da sağlayabilirsiniz. Müzik konusunda kariyer planlamak için tek problem; veri kaynaklarının bazı kısımlarının kapalı olması. Bu konuda da Spotify gibi kurumlarla konuşarak çeşitli verileri elde edebilirsiniz.

Öte yandan, müzik dışında yine hobilere dayalı farklı bir başlık üzerinden gidelim. Şu da çok yaygındır: “Dizi ilk başta sarmadı ama bölümler ilerledikçe sevmeye başladım” Mesela bu da acquired taste kapsamında yorumlanabilir. Elbette ille de bu kavramla açıklanmak zorunda değil. Belki de bambaşka bir nedeni vardır fakat günümüzde sadece varsayımlar bile önemli kariyer imkanı sağlamakta. Biz farklı iki örnekle acquired taste’e odaklandık fakat bu kavramın çıkış noktası aslında yeme-içme üzerine. Özellikle ABD’deki bloglar bunu viski ve acımsı yemekler üzerinden yorumluyor. İlk kez deneyimlediğinde viski ve acımsı tatlara sahip yemekleri beğenmediklerini söyleyen pek çok kişi, sonrasında bu tatlara alışıp sevdiklerini söylüyor. Aslında tüm bu örnekleri alışkanlıklar üzerinden yorumlamak da mümkün. Nasıl ki erken kalkma ya da dengeli beslenme konusunda 21 gün şartı konuluyorsa, burada da birkaç denemeden sonra beyin kendisini koşullandırıp bunları sevmeye şartlıyor olabilir.

Peki Ekonometri öğrencisi için bu nasıl bir kariyer planlama imkanı sunabilir? Bunun yanıtını bulmak için öncelikle kendinize yan çalışma alanı belirlemelisiniz. Hangi alanda acquired taste’i uygulamak istiyorsunuz? Çalışma yapacağınız alana bağlı olarak, şirketlere acquired taste danışmanlığı gibi bir hizmet sunabilirsiniz. Bunu pazar araştırma şirketleri gibi düşünmek mümkün. Gıda sektöründen ilerlerseniz üretici firmalarla; müzik-dizi üzerinden ilerlerseniz yapımcılara yönelik çok geniş bir hedef kitleye ulaşmanız mümkün. Tabi buradaki amacımız; sürekli olarak belirttiğimiz gibi derinlemesine uzmanlık yani hedef kitlenizi mümkün olduğunca düşürmek. Diğer türlü, siz tüm sektörlere bu hizmeti sağladığınızı iddia ederseniz gerçekçi olmaz, muhtemelen verim de sağlamazsınız.

Kendinizi bu konuda geliştirmek içinse, ilk olarak vaka analizleri çözmek faydalı olabilir. Kendinize bir kariyer planlama defteri edinin ve buraya her hafta, farklı bir acquired taste örneğini çözmeye çalışın. İlk hafta müzikle ilgili olsun mesela, sonraki hafta farklı bir çikolata türü olabilir. Diğer bir hafta, moda tasarım üzerine odaklanırsınız. Yapılan bir tasarımın müşterideki etkisi, acquired taste durumunun yaşanması olasılığı gibi… Haftalık zaman aralıkları içerisinde de o alanla ilgili bulabildiğiniz kadar veri bulup teorinizi geliştirmeye ya da değiştirmeye odaklanırsınız. Araştırmanın haricinde bu süreçte yapmanız gereken bir diğer görev de, vaka analizi yaptığınız konulardan birileriyle konuşmak. Çünkü bazen o işin geliştirme evresi de müşteri tepkisinde etkili olabiliyor. Böylece hem ürünlerin detaylarını öğrenmiş olursunuz hem de bu süreçte farklı sektörlerden network edinirsiniz. Bunu 6 ay boyunca yaptığınızda ise artık acquired taste’in potansiyeli ve hangi sektörlerde uygulanabilirliğinin olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

Dilerseniz bu konuda Online Kariyer Danışmanlığı programına başvurarak acquired taste ya da bölümünüzle ilgili diğer konularda bizimle kariyer planlama haritası belirleyebilirsiniz.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: