Teknolojinin en hızlı şekilde geliştiği dönemdeyiz. Yapay zeka ve robotik başta olmak üzere hemen her teknolojiye çok ciddi kaynak ayrılıyor ve her geçen gün daha farklı gelişmelerin yaşandığını görüyoruz. Yine de bu noktada bütün teknolojik gelişmelerin bir eksikliği var; altyapı. Daha önceki bazı içeriklerimizde de belirttiğimiz gibi, teknolojik gelişmelerin teknik tarafında ciddi problem olmasa da yol haritasının eksikliğini hissediyoruz. Nitekim 15-20 yıl sonra yapay zekanın nerelere yayılacağını kestirememek de bununla ilgili. Bu noktada bir istisna olarak altyapısını oluşturan ve diğerlerinden ayrışan teknoloji ise bulut bilişim. Şu anda kendi alt başlıklarını oluşturan bulut bilişim, ilerleyen yıllarda yaşayacağı dönüşüm sürecini de şimdiden yönetmekte. Bu alt başlıklardan biri ise, yazımıza da konu olan PaaS (platform as a service

PaaS günümüzde de önemli çözümler sunuyor fakat esas potansiyeli, bulut bilişimin kendisini dönüştürmesiyle ortaya çıkacak. Bu da tahmini olarak akıllı sistemlerin evlerde çok daha fazla şekilde yer aldığı döneme işaret etmekte. Buna iki örnek verebiliriz. Örneğin, 15-20 yıl sonra beyaz eşyanın artık birbiriyle konuşacağı söyleniyor. Bu gerçekleşebilir fakat bunun olması için, akıllı sistemlerin arka planda her türlü verisinin depolanıp ayıklanacağı bir bulut platformu gerekiyor. Aynı şekilde, endüstride de tüm verilerin bulut platformlarına atılacağı  söyleniyor.  Bilgisayar Mühendisi olarak bu da sizin için önemli uzmanlaşma alanlarından biri.  İşte PaaS (platform as a service) bu noktada bulut bilişimin en önemli yardımcısı olacak. Aslında bir nevi çözüm ortağı olacağını söyleyebiliriz.

     Peki bir Bilgisayar Mühendisi şu aşamada PaaS üzerine nasıl kariyer planlaması yapabilir?

Bunu ikiye ayırabiliriz aslında; teori ve uygulama tarafları. Teori tarafında, biraz daha akademiye odaklanarak PaaS’ın paradigma bulmasını sağlayabilirsiniz. Çünkü belli ki şu anki gibi bulut bilişimin alt başlığı olmakla kalmayıp çok daha önemli bir fonksiyonu olacak. Peki PaaS bunu nasıl yapabilir? Bu soru sizin için akademide kariyer imkanını sağlayabilir. Öte yandan uygulama tarafında çalışmak içinse özellikle büyük yazılım firmalarının çok önemli bir istihdam imkanı var. Akademi ile özel sektör arasında hangisinin daha iyi tercih olur? derseniz, maalesef bunun nesnel bir yanıtı yok fakat iş dünyasının gittiği yere bakarsak; ikisini birden yapmak daha verimli çıktılar sağlıyor. Normalde bir işin geliştirilmes için öncelikle yol haritasının yani teorisinin ortaya konulması gerekiyor. Bu nedenle ilk başta teori tarafına odaklanın diyebilirdik fakat özel sektör bu konulara çok daha fazla para harcadığı için gelişmeleri sadece akademide olarak göremezsiniz. Öte yandan, özel sektörde fikirlerinizi geliştirirken akademiden beslenmek iyi gelebilir.

   Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi ya da mezunu, PaaS üzerine çalışmaya karar verirse nereden başlamalı?

Bunun ilk aşaması, bulut platformlarını inceleyip kendisini o platformlarda konumlandırmak. İngilizce olarak çok fazla kaynak olduğu için PaaS üzerine uzmanlaşmak istediğinizde temel seviyede bunu yapmak gayet mümkün. Sürekli olarak vurguladığımız dijital medyayı vitrin olarak görme planı ise bu konuda sadece pazarlama aracı olarak kullanılacak. Yani sosyal medya hesabınızdda; PaaS üzerine yaptığınız çalışmalara değil; PaaS ve bulut bilişimin geleceğine dair yorumlarınıza öncelik vermelisiniz. Sadece teknik detaylara yer verdiğinizde bir mühendislik komünitesinin parçası olursunuz fakat geleceğe dair öngörülerinizi ve gelişmeleri paylaşırsanız kendinizi işletme-yönetim tarafına entegre edebilirsiniz. Bu da (nispeten daha kısa süre içerisinde) teknik müdür, danışman, konuşmacı gibi farklı şapkalara da sahip olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca yüksek lisans ya da iş için yurt dışına başvuru yapmak isterseniz; sosyal medya hesabınızdaki öngörüler de karşı tarafı ikna etmek için değerli olabilir. Elbette o süreçte daha kapsamlı bir portfolyo isteyeceklerdir fakat sosyal medyada böyle çalışmaları görmek de sizin için bonus olacaktır. Ayrıca sosyal medyada düzenli olarak böyle paylaşımlar yapmak, portfolyo hazırlarken de önünüzü daha net görmenizi sağlayacaktır.

Bu noktada son olarak şunu belirtmeliyim: Yazılarımızda ve videolarımızda, “derinlemesine uzmanlık” döneminde olduğumuzu ve uzmanlığınızı farklı bir disiplinle birleştirmenizi belirtiyoruz. Peki PaaS üzerine bu nasıl olabilir? Bu noktada da, kariyerinizin başlarındayken hangi sektörün PaaS (ve bulut bilişim) sorunlarını çözeceğinizi düşünmek iyi olabilir. Örneğin; kimya sektöründeki fabrikaların (geleceğin dünyasında) bulut bilişime geçmesi için hangi eksiklikler var? Bunları vaka analizi olarak bugünlerde çözerek kariyer planlama defterinize yazabilirsiniz. Bu vaka analizleri size şunu sağlayacak: hangi disiplin, bilim ya da çalışma alanını PaaS ile birleştirmeniz gerektiğini anlayacaksınız. Bu kimya olabilir, endüstri mühendisliği olabilir; aynı şekilde bambaşka bir alan da olabilir. Böyle bir ikinci dal olmadan da PaaS üzerine kariyer planlaması yapılabilir mi? Evet yapılabilir fakat gelecek odaklı ve yurt dışındaki iyi şirketlerde fark yaratan bir Bilgisayar Mühendisi olmak için ikinci alan eklemek işinizi kolaylaştıracak.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: