Cornetto geçtiğimiz günlerde Yalın ile tekrardan şarkı çıkaracaklarını duyurdu ve şarkı bugün yayınlandı. Yapılan yorumlar ise tam beklediğim gibiydi: “işte yaz şimdi geldi!”, “bu ikiliyi özlemişiz”, “ülkede güzel şeyler de oluyor” ve daha nicesi.. Elbette bu yorumlar şaşırtmadı keza ben de bunun gibi yüzlerce yorumla benzer hislere sahibim. Fakat burada benim aklıma takılan iki soru var, videoda bunları konuşmak istiyorum:

  • Bu kadar seviliyorken bu işbirliği neden bitirildi?
  • Eğer bitirildiyse, neden tekrar başlatıldı?

Aslında Cornetto için kağıt üzerinde mükemmel bir işbirliğiydi. Kendileri yaz  mevsiminin sembolü oldu ve bir dondurma üreticisi olarak resmen nimetti. Özellikle de marka konumlandırması açısından önemli bir hikaye yazmışlardı. Öte yandan olayın bir de Yalın tarafı var tabi. İlk olarak, bu işbirliğini bozan tarafın Yalın olduğunu düşünürsek; kendi marka kimliğinin zarar görmeye başladığını düşünebilir. Çünkü Cornetto reklamlarından önce bireysel marka olarak değerli bir yere sahipti ve Cornetto reklamlarından sonra herkes sevse de markayla özdeşleşmeye başlamıştı. Hatta o dönem Twitter’da şu şekilde pek çok cümle olmuştu: “Yalın için artık Cornetto’nun yaz mevsimi personeli diyebiliriz” Üstelik bu twitler çok fazla RT almıştı, bu da Yalın’ı rahatsız etmiş olabilir. Dolayısıyla kendisi uzaklaşmak istemişse bunlara öncelik vermiş olabilir. Nitekim ilerleyen yıllarda istediğini yaptı ve bireysel markasını tekrardan ön plana çıkardı.

Cornetto’nun vazgeçmiş olma ihtimali ise, yenilikçi olma ihtiyacından olabilir. Yıllarca en üst seviyede şarkı çıkardılar fakat dijitalden beslendiğiniz her işte bir adım sonrasını düşünmek zorundasınız. Açıkçası bunu düşük bir ihtimal olarak görüyorum fakat ihtimal dahilinde. Cornetto bu süreçte Yalın’dan sonra farklı bir strateji kurgulayarak her yaz farklı bir sanatçıyla işbirliğine gitti. Açıkçası etkileşim ve iz bırakma açısından diğer isimlerde Yalın etkisi bulunamadı. Kenan Doğulu ve Aleyna Tilki bu noktada istisna sayılabilir, Aleyna Tilki popülerliği; Kenan Doğulu ise ritim-yaz mevsimi uyumuyla bazı açılardan etkileşim getirdi Dolayısıyla geçen yılların ardından artık Yalın ve Cornetto işbirliğinin vakti gelmişti.

Peki neden vakti gelmişti? Marka tarafında, artık yavaş yavaş etkileşimini kaybeden etkinliği tekrardan ayağa kaldırmalıydı. Sanatçı tarafında ise, şu aşamada artık tekrardan benzer troll twitler gelmeyecek çünkü insanlar böyle bir işbirliğini gerçekten özlemişlerdi. Buradan yakalayacağı etkileşim bu kez tam tersi olumlu katkı sağlayacak. Çünkü pandemi sürecinde artık herkes sıkılmış durumda, hepimiz farklı arayışlar ve biraz da geçmişe özlem hissi içindeyiz. Yalın ve Cornetto işbirliği de bu kapsamda o ihtiyaç duyduğumuz geçmişi bize veriyor. Marka yönetimi sürecinde bunlar en kritik ikilemlerden biridir. Bazen bir algoritma geliştirirsiniz ve tutmasına rağmen riskler taşır, çünkü onu aynı şekilde korumak zorundasınızdır. Bu süreçte sürekli yenilikçi olma zorunluluğu da büyük bir problemdir. Bu kapsamda, videomuzdaki fikirler sizin perspektifinize uygun olmayabilir. Bu birleşmeyi yanlış bulup kendi argümanlarınızı sunabilirsiniz. Marka ve pazarlama yönetiminin en güzel kısmı nesnel doğrusunun olmaması.

Online Kariyer Danışmanlığı programımıza katılarak her hafta bu gibi vaka analizini bizimle çözebilirsiniz. Bu sayede hem bakış açınızın genişlediğini hem de farklı kariyer planlama rotalarını keşfettiğinizi göreceksiniz.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: