Çalışma Ekonomisi Ekonomi Maliye İşletme İİBF

Açık Sigortacılık (Open Insurance) Yaklaşımını Kariyer Planlamanızla Nasıl Entegre Edebilirsiniz?

Veri yönetimi, pek çok bileşeniyle birlikte farklı sektörleri etkilemeye devam ediyor. Finans dünyası ise bu noktada etkilenmenin ötesine geçip, veri yönetimiyle adeta tamamen entegre olan sektörlerden biri olarak ekstra dikkat çekmekte. Finans dünyasının bu ilgisi ilk başta bankacılık ile başlamıştı (bkz: open banking – açık bankacılık) , orada gelişmeler yaşandıkça finansın en etkin dallarından sigortacılık da bundan nasibini alıyor. Peki nedir bu açık sigortacılıktaki püf nokta? Aslında işin sırrı “açık” kavramında saklı; yani tüm süreçlerin şeffaf hale gelmesi ve birden fazla paydaşın bir arada olması. Böylece; pasta artık sadece büyük bir sigortacılık firmasının elinde değil, aynı zamanda onun gelişimine katkı sağlayan insurtech (sigorta teknolojileri) start-uplarında da olacak.

Insurtech firmalarının bu noktada fark yaratmasını sağlayan temel nokta ise; müşteriyi anlamak, müşterinin taleplerini anlamlandırmak ve şirketlerin elindeki verileri bu talepler doğrultusunda en iyi şekilde kullanmak. Burada akıllara şöyle bir soru gelebilir: “Madem bu insurtech firmaları genellikle verileri büyük şirketlerden alıyor, neden büyük sigorta şirketleri bu veri değerlendirmelerini kendi içinde yapmıyor?” Bunun yanıtı ise şu; bir firma büyüdükçe dinamizmi ister istemez azalır. İş yükü artmıştır, departmanların önceliği de görevleri tamamlamak olur. Böyle bir süreçte; genel bir probleme odaklanıp onun çözümü için bir şeyler yapmak mevcut şirket çalışanları için lüks boyutundadır. Bu nedenle, insurtech firmaları sadece bu konuya odaklanarak kurum bazlı çözümler geliştirirler. Büyük sigortacılık firmaları da bu insurtechlere belli bir üyelik/hizmet bedeli ödeyerek elindeki verileri en iyi şekilde değerlendirmiş olur.

İstatistik, İktisat, İşletme, Maliye, ÇEKO mezunu olarak sizlerin bu noktada fark yaratabileceği nokta ise; mümkünse sektör bazlı hedefler seçip vaka analizleri yapmak. Örneğin, tekstil sektöründeki bir firmanın sigorta işlemleri için dijitaldeki imkanlar nasıl bir avantaj sağlar? İşlerini buluta taşıyıp sigorta işlemlerini de burayla entegre bir portaldan yürütmesi o firmaya hangi avantajları getirir? Eğer bunlara yanıt bulabilirseniz kendi insurtech’lerini kurmanız ya da mevcut insurtech start-uplarında iş geliştirme gibi departmanlarda fark yaratmanız mümkün. Ya da bir alternatif olarak; (eğer start-up dünyasında değil de kurumsalda yer almak istiyorsanız) direkt kurumsal firmalarla iletişime geçerek onlar için bu hizmeti sağlayabileceğinizi söyleyebilirsiniz. Çünkü günümüz iş yapış şekillerinde bir firmanın ilan açmasından ziyade; adayların onlara ulaşıp yetkinliklerini belirtmesi daha yaygın hale geliyor. Tabi bunun için (özellikle açık sigortacılık özelinde) iktisadi bilginiz ve veri analitiği / büyük veri gibi konulara merakınız üst seviyede olmalı.

%d blogcu bunu beğendi: