Uncategorized

Yapay Zeka Uygulamalarıyla Ceza Hukukunda Nasıl Fark Yaratabilirsiniz?

Yapay Zeka, hemen her sektörde geleceği şekillendiren teknolojilerden biri olarak yayılım alanını her geçen gün genişletmeye devam ediyor. (Her ne kadar durağan ve bürokratik yapıya sahip olsa da) Hukuk da bu genişliği yaşayan alanlardan biri olarak karşımızda. Açıkçası Hukuk’taki pek çok yapı, şimdiki haliyle yapay zekanın etkisini görme potansiyeli taşıyor fakat konuyu daraltmak adına burada ceza hukuku üzerinden gideceğiz. Bu noktada, hukuk ve bilişim dünyasının üzerinde anlaştığı özellikle iki çalışma alanı bulunuyor. Bunların ilki, delillerin toplanma süreci. Açıkçası günümüzde bu süreç her ne kadar titizlikle yürütülüyor olsa da şeffaflık ve hız açısından zaman zaman problemler yaşanmakta. İşte yapay zekanın ceza hukukunda fark yaratacağı iki temel noktanın burası olması bekleniyor.

Bu noktada akla şöyle bir soru gelebilir: “Eğer yapay zeka bunları yapabiliyorsa Hukuk alanındaki pek çok kişinin mesleğini elinden almaz mı?” Aslında bu soru pek çok sektör için soruluyor ve hayır, öyle büyük bir istihdam kaybı olmayacak fakat camianın içindeki kişiler artık iş yapış şekillerini değiştirecek. Ceza Hukuku özelinde konuşacak olursak; hakim, savcı ya da diğer meslek sahiplerinin hepsi, yaptığı işler itibariyle “eldeki verileri yorumlayan danışman” konseptine evrilecek. Bunu, muhasebe odaklı yazılım programlarının gelişmesi şeklinde düşünebiliriz. Muhasebe programlarından önce, muhasebe uzmanları işlerini kağıt-kalemle sürdürürken bu değişimle birlikte bilgisayar odaklı çalışmaya başladılar. Açıkçası o aşamada da iş kaybı yaşayanlar oldu fakat telaşa kapılacak bir boyutta değildi. Kendini bu değişim sürecine en hızlı adapte edenler ise süreçten en kârlı çıkanlar oldu. Benzer bir durumun yapay zeka / ceza hukuku ekseninde de yaşanacağını söyleyebiliriz.

Peki şu anda Hukuk okuyan ya da mezunu birisi bu konuda nasıl bir rota izlemeli? İlk yol, bu konuda makaleler okuyup bir temel atmak. Sonrasında ise, sürekli olarak cevabı olmayan sorular sormak. Çünkü teknoloji ve sektör eşleşmelerindeki gelişmeler hep bu cevapsız sorular üzerinden ilerler. Mesela “bankacılık sektöründeki mevzuatlara yapay zeka yoluyla aykırı davranılması durumunda ceza hukukunun alacağı karar” olabilir. Bu konuda soracağınız her soru, yapay zeka – ceza hukuku ekseninde size yeni eksenler açacaktır. Bu yeni yelkenler; teknoloji şirketleri ya da akademik camiaya girişinizde kolaylık sağlayacaktır keza fazlasıyla boş bir pazardan bahsediyoruz.

%d blogcu bunu beğendi: