Bu noktada, savunulan gelir modellerinden biri; odalara giriş ücreti getirilmesi. Açıkçası bu bana en absürt gelen fikirlerden biri çünkü bu tarz platformların olayı zaten ücretsiz olması. Ayrıca hali hazırda veri güvenliği konusunda soru işaretleri oluşturan uygulamanın bir de buradan negatif imaj oluşturması önemli problem olabilir. Kişisel olarak en mantıklı bulduğum model ise; markalarla kullanıcı alışkanlıklarına dayalı işbirliği yapılıp etkileşim oranına göre ödeme yapılması. Örneğin; bir yapımcısınız ve film çıkardınız. Clubhouse’la işbirliği yaptığınızda uygulama içinde sizi temsilen pek çok oda açılıyor ve insanlar sizin filminizi konuşuyor. Clubhouse bu odaları ön plana çıkartarak sizi hem isim bilinirliği olarak kitlelere ulaştırıyor hem de pek çok kişi o filmle ilgili detayları konuştuğu için bir nevi viral pazarlama (word of mouth) yapıyorsunuz.

     Bu modelin oluşması için ise Clubhouse’un geliştirmesi gereken bir nokta var, o da kendi influencerlarını çıkarmak. Mesela; yapımcılarla, spor kulüpleriyle, kozmetik ürün firmalarıyla işbirliği yaparken o odaları, o konuyla ilgili kişiler açmalı. Yani Clubhouse bir noktadan sonra kendini sosyal medya uygulamasına ilaveten pazar yeri + influencer ajansı olarak konumlandırmalı. Ayrıca ses dosyalarını izleyebilirse, hangi odaları hangi kullanıcılara gösterebileceğini daha iyi analiz edebilir. İnsanların bu odalarda geçirdiği vakit, odadaki katılımcı sayısı ve odanın ön planda gösterildiği kullanıcılara göre bir hesap yapılır ve müşteriden tahsis edilir. Odalarda bu ürünle ilgili konu başlatan kişilere de aynı şekilde etkilerine göre gelir dağılımı yapılır.

     Tabi bu işin tek doğrusu bu değil, hatta doğru olduğu bile tartışılabilir; sonuçta bu kendi zihin haritamda şekillendirdiğim bir model. Fakat uygulanıp uygulanmamasından ziyade, bu süreçte önemli olan bu tarz potansiyel vaat eden işlerin geleceğiyle ilgili analiz ve öngörüler yapmak. Çünkü oyunun kurallarının değiştiği bir dünyadayız, sizler de bu yeni oyun düzeninde var olmak için kendinizi güncellemelisiniz.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: