Özellikle son 10 yıldır dünya genelinde yaşamaya başladığımız problemler, bize bir şeylerin farkındalığını ciddi şekilde sağladı. Hatta öyle ki, farkındalık evresini çoktan geçip uygulamaya geçmenin gerektiğinin de farkındayız. Bu noktada da eldeki en güçlü değerlerden biri, çevre mühendisleri. Çünkü dünyanın geleceğini (olumlu anlamda) şekillendirebilecek çalışmaların önemli bir kısmında sizler varsınız. Yazımızda, bu önemli kısımlardan karbona değineceğiz. Bu konuda fark yaratabileceğiniz iki önemli başlıktan ilki, Karbon Fiyatlandırma. Düşük Karbon Ekonomisi’nin temelini oluşturan kavramlardan olan Karbon Fiyatlandırma, aslında hem sizlerin hem de İktisat-Maliye mezunlarının kollektif çalışmasını gerektiren alanlardan biri. Sizin teknik bilginiz, İktisat ve/veya Maliye mezunlarının iktisadi birleştiğinde önemli projeleri ortaya çıkartabilir.

Bu konuda şöyle bir rota önerebiliriz; yanınıza bir İktisat-Maliye mezunu alın ve dünyadaki Karbon Fiyatlandırma örneklerini araştırın. Örneğin, Avustralya bu konuda çok önemli adımlar atmış durumda. Bu linkten hazırladıkları rapora ulaşabilirsiniz: http://www.climateworksaustralia.org/resource/low-carbon-growth-plan-for-australia/#:~:text=The%20low%20carbon%20growth%20plan,and%202020%20at%20low%20cost. Sonrasında, bu politikaları yorumlayıp kendi stratejilerinizi geliştirin. Bu size, sosyal sorumluluk çalışmalarının kapısını aralatacak. Konuyla ilgili sosyal inovasyonlar yapabilir, sosyal girişimcilik yarışmalarında önemli başarılar yakalayacak iş modelleri geliştirebilirsiniz. Eğer girişimcilikten ziyade danışman/uzman rolünde yer almak istiyorsanız, o zaman da STK’ların ve think-thank kuruluşlarının proje yarışmalarını gözünüze kestirebilirsiniz. Bu tarz proje yarışmalarındaki amaç da zaten sizin gibi dünyayı takip eden, yorumlayan ve somut işler çıkartan ekipleri istihdam etmek. Burada yanınıza iktisatçı almanızın nedenlerinden biri, olaya sermaye açısından da yaklaşma gerekliliği. Siz karbon vergisi ve ETS (emisyon ticaret sistemi) için mekanizma kurarken, bunun herkes adına sürdürülebilirliğin yanında uygulanabilir olmasını da sağlamalısınız.

Yukarıdaki durumun, ikinci önemli karbon altbaşlığı olan “Karbon Yakalama ve Saklama (Carbon Capture and Storage – CCS)” için de geçerli olduğunu söylemek mümkün. Buradaki temel amaç da, karbondioksit emisyonunu yeraltı katmanlarına sıkıştırmak. Bunu günümüzde pek yapamıyoruz çünkü gerçekten çok pahalı bir süreç. Fakat yine de Shell gibi petrol şirketleri bu konulara çok ciddi yatırımlar yapıyor. Bunun nedeni ise; Shell gibi şirketlerin, dünyanın artık şimdiki gibi ilerleyemeyeceğini görmesi. Dolayısıyla, tıpkı eski dünyada olduğu gibi yeni dünyada da öncü olmak istemekteler. Sizin burada üstlenebileceğiniz rol ise, tıpkı karbon ekonomisinde olduğu gibi proje geliştirmek. Bu konuda da geliştirilen şöyle bir çalışmaya göz atabilirsiniz: http://www.lowcarbonturkey.org/wp-content/uploads/2018/07/CCS-DEA-TR.pdf

Bunlar size ütopik gelebilir; gelmesin. Çünkü fark yaratmanızın yolu bu. Aksi takdirde, yeni mezun olup kariyer sitelerinden başvuru yaptığınızda her yerde karşınıza “deneyim” engeli çıkar. Bu engeli çıkarmayanlar da asgari ücretten hallice bir maaş teklifi sunar size. Oysa ki sizin, üniversite mezunu olarak hak ettiğiniz yer bu değil. Einstein’a şarkı söylettiğinizi düşünün. Bunun sonucunda Einstein başarısız biri mi olur? Hayır, sadece kötü şarkı söylüyordur fakat yine efsanevi bir fizikçidir. Siz de bu şekilde, kendinize layık olan yerlere odaklanmalısınız. Biz açıkçası Online Kariyer Danışmanlığı’nda bu gibi konuları her hafta ele alıp, birlikte nasıl hareket edebileceğimizi tartışıyoruz. Çünkü yurt dışına çıkmanın, Türkiye’de en prestijli şirketlerin tepe yöneticileriyle iş toplantısı yapmanın yolu bu. Üstelik bu konularda kimse size dayınızı, amcanızı, altınızdaki arabayı sormaz. Buradaki tek amaç, insanlara nasıl bir ürün sunduğunuzdur. Eğer sunduklarınız takdir görürse siz de her yerde takdir görürsünüz.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: