Rekabetin büyük oranda AR-GE ve inovasyona dayalı olduğu günümüzde, büyük firmalar da ister istemez buralara yönelmiş durumda. Hatta öyle ki, alanında zirvede olan ülkeler her yıl yüz milyarlarca doları sadece AR-GE’ye ayırmakta.* Tabi bu rakamlar büyük gözükmekle birlikte aslında şirketler için yüzdesel olarak o kadar da büyük değiller. Gelişmiş ülkelerin AR-GE’ye ayırdıkları pay genellikle %6 seviyesinde. (Bu rakamın Türkiye’de %2.5 olduğunu düşünürsek yine de bizden ileride olduklarını görebiliriz tabi) Öte yandan şirketlerin bu oranı artırmalarının önündeki en büyük engel ise belirsizlikler. Şirketler AR-GE ve inovasyona yatırım yaparken aslında bunların nasıl bir gider kalemi oluşturduğunu ve ROI (return of investment – yatırım geri dönüş) oranını kestiremiyorlar. Burada onları kurtaran, sermaye açısından ellerinin güçlü olması ve vizyonları olmakta.

İnovasyon Muhasebesi ise, bu noktada şirketler için önemli bir araç (tool) görevi görecek. Böylece firmalar hangi maliyetler karşısında nasıl bir geri dönüş sağlayacaklarını az-çok kestirebilecek. Elbette işletmecilik her zaman riskleri de beraberinde taşır bu nedenle her detayı kestirmek mümkün değil fakat en azından işletmelerin önünü görmesini sağlayan bir pusula görevi görecek. Bu mesleği yapacak İİBF’lilerin sahip olması gereken temel nitelikler ise; bütüncül yaklaşabilmek ve öngörü sahibi olmak. Aslında mesleklerin geneli zaten öngörülü olmaya doğru evriliyor, inovasyon muhasebesi de bunun muhasebe ayağındaki örneklerinden biri. Şu anda Amerika’daki kurumsal firmalar bu hizmeti almaya başladı, genellikle de start-uplar tarafından veriliyor. Hatta teknoloji girişimciliği konusunda gurulardan sayılan Eric Ries da “Yalın Yeni Girişim” adlı kitabında bu mesleğe dair genel bir perspektif çizmişti; bu vesileyle onu da okumanızı öneririm. Bu mesleğin dünyadaki yaygınlığı da muhtemelen yine kurumsal firmalar üzerinden ilerleyecek fakat altın çağını ise KOBİ’lerle yaşayacak. Çünkü KOBİ’lerin şu anda AR-GE ve inovasyona yatırım yapmamalarının temel nedeni, bunun girdi ve çıktılarını kestirememeleri fakar ilerleyen yıllarda buna mecbur kalacaklar. İşte bu aşamada da planlama açısından sac ayaklardan olan inovasyon muhasebecileri kendilerine daha fazla yayılma alanı bulacak.

Yaklaşık son 300 yıldır teknoloji üssel bir şekilde gelişiyor ve bu gelişim aynı şekilde devam edecek. Muhasebecilik mesleği de (tıpkı diğer onlarca meslek gibi) asırlardır yaşanan durumlardan birini yaşayıp farklı boyutlara evrilecek. İnovasyon muhasebesi bunun sadece alt dallarından biri. Bu konuda uzmanlaşarak danışmanlık yapabilir, kendi start-up’ınızı kurup kurumsal firmalara hizmet satabilir ve/veya MBA yapıp bu konuda çok değerli bir tez çalışması hazırlayabilirsiniz. Böyle bir tez emin olun ki size çok farklı kapılar açacaktır.

Yazıyla ilgili sormak, fikir almak ya da paylaşmak istediğiniz bir konu olduğunda mucahit@payeplon.com adresinden iletişim kurabilirsiniz.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: