Burger King İngiltere, geçtiğimiz günlerde ekteki yazıyı yayınladı. En dikkat çeken kısım ise şurası: “Whooper türünün en iyisi fakat Big Mac de iyidir, onu da tercih edebilirsiniz.” Peki bunu neden yaptı, neden insanların McDonald’s’tan da alışveriş yapmasını istiyor? Çünkü İngiltere, tıpkı dünyanın hemen her yerinde olduğu gibi tekrardan eve kapanmaya başladı. Bu süreç fast-food sektörünü derinden etkileyince şirketler de farklı çözümler denemeye başladı. Bu noktada Burger King İngiltere ise yeni normalde yeni işletme stratejisini denemeye karar verdi: Cooperation (competetive + collaboration = rekabet + işbirliği) Çünkü Burger King İngiltere şunu fark etmişti; eğer ortadaki pastayı büyütmek istiyorsanız o pastanın paydaşlarını genişletmek zorundasınız. Bu nedenle, aslında fast-food sektörünün tekrardan ayağa kalkması için Burger King de McDonald’s’a ihtiyaç duyduğunun farkında.

Peki Burger King’in bu anlayışı, uzun vadede sürdürülebilir bir model midir? Aslında hayır. Bu tarz yönetim/pazarlama modelleri genellikle kriz anlarında olur. Çünkü o süreçte klasik pazarlama hamleleriniz sonuç vermez, siz de kalıpların dışındaki çalışmalara odaklanırsınız. Bu modeli de takım çantasındaki alet-edevatlardan biri olarak düşünebilirsiniz. Bu özellikle de direktör ya da daha üst pozisyonlara geldiğinizde çok değerli olacak çünkü o aşamada üst yönetim sizden somut hamleler yapmanızı bekleyecek. Öyleyse bunları yirmili yaşlarda düşünmek size ne kazandırır?

1) O mertebelere daha hızlı + geçiş sürecini sindirmiş olarak çıkarsınız

2) Bu süreçte elde ettiğiniz tecrübeler, danışman/girişimci olarak daha iyi ulaşmanızı size köprü görevi sağlar.

Bu tarz kriz dönemleri tarih boyunca olmuştu fakat bazıları krizin büyüklüğü açısından diğerlerinden daha büyük bir etki bıraktı, COVID süreci de kesinlikle gelecekte bu etkisiyle anılacak. Bu nedenle, günümüzde geliştirip birkaç yıl sonra da ufak güncellemeler yaptığınız iş modelleri ve/veya methodlar size iş dünyasında önemli kapılar açabilir. Kendinizi bu gibi konularda geliştirmek için ise McKinsey’in raporlarını ve HBR (Harvard Business Review)’ın makalelerini okuyabilirsiniz. Özellikle de kurumsal dünyanın problemlerini görmek için bu iki kurum önemli bir rol oynuyor. Çünkü bugünün kurumsal dünyasında yaşanan problemler muhtemelen birkaç yıl sonra da KOBİ’leri etkiler hale gelecektir. Siz de burada doğru uyarlaması yaparsanız KOBİ’ler için (danışman, girişimci ve/veya yönetici olarak) katma değerli çözümler geliştirebilirsiniz.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: