Uncategorized

Vaka Analizi (Kurumsal İletişim): Koç Holding’in #iyileşeceğiz Çalışması

Pandemi sürecinin başından itibaren hayatın her alanında olduğu gibi iş dünyasında da ciddi bir bilinmezlik hakimdi. İnsanlar neyin ne olacağını bilmiyor, haliyle her şeye temkinli yaklaşıyorlardı. Bu da şirketler için ekstra bir vaka örneği oluşturdu: Hedef kitleyi olayların iyi gideceğine ikna etmek. Keza bunu yapmazsanız (özellikle büyük firmalarda) iş anlaşmalarınız sekteye uğrar, yatırımcılarınız çekimser yaklaşır ve gelir-giderdeki risklerden dolayı büyük operasyonel maliyetlerinizi kurgulayamazsınız. Bu durumda da yeni bir hikaye oluşturmanız gerekir. İşte Koç Holding’in #iyileşeceğiz çalışması da bununla ilgiliydi. Holding bunu hem bir reklam çalışması olarak hazırladı hem de pandemi sürecinin bir nevi mottosu haline getirdi. Böylece, iş birliği olduğu herkese “endişelenmeyin” mesajını verdi. Holdingin kendisini konumlandırdığı nokta açısından bu çok değerliydi.

Peki Koç Holding buna neden ihtiyaç duydu ve yapmasaydı ne kaybederdi? İhtiyaç duymasının ilk nedeni, piyasadaki bilinmezliklerdi. Aslında bilinmezlikler halen devam ediyor fakat Koç Holding en azından kendi içinde bir ‘krizden çıkma planı’ olduğunu göstermiş oldu. Ayrıca bu anlarda sakin kalıp olumlu düşünce aşılamak da önemlidir, insanları var olan panik havasından uzaklaştırır. Borsadaki küçük yatırımcıdan, tahsilatçıya ve toptan alıcıya kadar Koç Holding’le iletişimde olan herkes için böyle bir mesaj gerekiyordu. Holding bunu aslında sadece reklamla da değil, genel bir yaklaşım olarak pandemi sürecinde benimsedi. Reklam da bu yaklaşımın bir tezahürü olarak bir nevi sembol oldu. Elbette bu çalışma her şeyi çözmedi, hatta somut olarak büyük bir kazanım da sağlamamış olabilir fakat marka olarak böyle durumlarda (endirekt de olsa) piyasaya mesaj olabilecek bir şeyler sunmanız gerekir.

Eğer kurumsal iletişim sizin için kariyer opsiyonlarından biriyse, ya da hali hazırda kurumsal iletişim alanında çalışıyorsanız bu durum sizin için iyi bir örnek olabilir. Tabi burada temsil ettiğiniz markanın büyüklüğü ve sorumlulukları da farklı bir boyut. Eğer Koç Holding gibi toplumun tüm dinamiklerine hitap ediyorsanız, yapacağınız çalışmaların halka açık her yerde gözükmesi önemli fakat kendisini sektörel olarak konumlandırmış bir firma daha farklı iletişim şekli ve kanalları yakalamalı.

%d blogcu bunu beğendi: