Biyomühendislik Elektrik-Elektronik Mühendisliği MÜHENDİSLİK

Biyomühendis ve Elektrik-Elektronik Mühendisleri İçin Fark Yaratma Alanı: Body-Hacking

Teknolojinin gelişimiyle birlikte, hayatın (insan için) kolaylaşması adına daha fazla olanağa sahibiz. Biyomühendislik de bunu en üst seviyede uygulayabilecek alanlardan biri. Nitekim body hacking ile birlikte bunu yapmaya başladı bile. Aslında bunu son yıllarda yaşamaya başladık fakat biz deniz seviyesindeydik, body hacking ise bunu arşa çıkarmaya çalışıyor. Şöyle ki; body hacking’in amacı, vücudumuza ekstra implantlar ekleyerek bizi var olduğumuzdan daha üst özelliklere sahip insanlar haline getirmek. Örneğin, şu anda işitme eksikliği yaşayanların taktığı cihazlar bunun ilk adımıydı. Tabi “body hacking” bunun çok daha ötesini hedeflemekte. Özellikle de vücudumuza bağlanacak cihazların tamamen dijital olması ve sürekli veri akışını sağlama durumu büyük bir farklılık oluşturuyor.

Buradaki en büyük problem ise, hali hazırda pek çok şeyin altyapısının kurulamamış olması. Bu bir açıdan problem gibi gözükse de öte yandan bir fırsatın habercisi de olabilir. Örneğin, insan-implant etkileşiminin nasıl kurulabileceğiyle ilgili verilen en yaygın cevap NFC (Near-Field Communication / Yakın Alan İletişimi) Teknolojisi fakat bunun yapılabilmesi için pek çok teknik eksiklik var, çünkü NFC temelde elektronik devrelere yönelik geliştirilmiş bir teknoloji. Bir Biyomühendis olarak sizler ise bu teknolojinin entegrasyonu ya da yenilerinin geliştirilmesi konusunda fark yaratabilirsiniz. Bu noktada elektrik-elektronik konusunda okumalar yapmanız gerekecek. Tabi benzer şekilde, kendisini Biyomühendislik alanında geliştirmiş bir Elektrik-Elektronik Mühendisinin de bu alanda fark yaratabileceğini söyleyebiliriz. İşte yeni çağın en önemli getirilerinden biri bu; birbirinden bağımsız gözüken iki alan aslında birbirine sıkı sıkıya bağlı olabiliyor.

Dünyadaki pek çok büyük üniversitenin araştırma laboratuvarı bu konuda önemli adımlar atmış durumda. Bir örnek olarak EPFL’deki (École Polytechnique Fédérale de Lausanne) araştırmalara göz atabilirsiniz, keza bu alanda Avrupa’nın en gözde okullarından. Ayrıca ilaç ve biyomühendislik sektöründeki pek çok büyük firma da kendi AR-GE birimlerine body-hacking için milyonlarca dolar ayırmakta. Yani bu konuda yapacağınız en ufak bir somut projeyle bile pek çok yerden prestijli kabuller alma ihtimaliniz yüksek. Evet, bu söylenildiği kadar kolay değil fakat getirisine bakacak olursak üzerinde uzmanlaşmaya fazlasıyla değer.

%d blogcu bunu beğendi: