Biyomühendislik Genel

Kimya Mühendisleri İçin Gelecek Odaklı Uzmanlaşma Önerisi: Okyanuslardaki Geri Dönüştürülebilir Plastik Atıklar

Plastik atıklar, günümüz dünyasının en büyük problemlerinden biri. Çünkü; bir yandan çevre kirliliğine yol açarken, öte yandan da mevcut kaynakların sürdürülebilir şekilde kullanılmasını imkansız hale getiriyorlar. Her ne kadar şu aşamada maddi olarak ucuz gibi gözükse de uzun vadede bu kaynakların aynı şekilde kullanılabilmesi pek mümkün değil. Bu nedenle, ‘sürdürülebilirlik’ kapsamında plastikle ilgili pek çok çalışma yapılıyor. Özellikle de Hollanda ve Endonezya’nın bu konuda önde olduklarını söyleyebilirim. Plastic Bank ise spesifik bir girişim olarak ön plana çıkan projelerden biri. Bütün bu girişimlerin son yıllarda yükselmesinin bir diğer nedeni ise, sadece kimya değil aynı zamanda tarim alanını da derinden etkilemesi. “Sürdürülebilir tarim”, “deniz biyocesitliligi” gibi kavramların uzun vadede hayatımızda olabilmesi için öncelikle okyanuslardaki plastik atıklarının cozume kavuşması gerekiyor.


Bu konuda yapılan en aktif çalışmalar ise genellikle gemiler yoluyla yapiliyor. Bu gemiler bir bariyer insa ediyor ve bu bariyerler aracılığıyla okyanuslardaki atıkların filtrelenip değerlendirilmesini amaçlıyor. İngiltere merkezli Ocean Cleanup adlı proje bu konuda en iyi örneklerden biri. Her ne kadar İngiltere devlet destekli olarak bu alana öncelik tanımasa da değerli inisiyatiflere ev sahipliği yaptığını söyleyebiliriz. Sizin bu noktada fark yaratabileceğiniz başlık ise, sistem tasarımı üzerine. Çünkü, yaygın olarak kullanılan bariyer sistemine ek olarak yeni çözümler geliştirilmesi gerekiyor. Sizler, geliştireceğiniz bu yeni sistemlerle yarışmalara katılabilirsiniz. Hatta bu sistemlerin, size yüksek lisansta kabul getirme şansı da hayli yüksek. Ya da bu konuda çalışan inisiyatiflerle iletişim kurarak, onlara ne kadar yuksek potansiyelli olduğunuzu aktarabilirsiniz.


Bunlar ilk bakışta ütopik gözükebilir fakat aslında günümüz dünyasında cok normal kariyer basamakları. Bu konuda calisan şirketleri arastiracaksiniz, onlarin çalışanlarıyla LinkedIn uzerinden baglanti kuracaksınız ve mail adreslerini alip hepsine mail atacaksınız. Günümüzde bu isler böyle ilerliyor. Peki bu insanlar size neden yardım etmek istesinler? Bir, bu konuda yetişecek ve proje geliştirecek insanlara ihtiyaç var. İki; ABD, Avrupa ve Uzak Doğu’daki (ortalama beyaz yakalı) insanlar yeni birilerini kazanmaya yönelik tekliflere sıcak bakarlar.

%d blogcu bunu beğendi: