Son yıllarda iş dünyasının daha iyi farkına vardığı konulardan biri şu oldu; artık 8-9 saatlik mesailere bazen hiç gerek yok. Günde 2-3 saat harcanarak bitebilecek bir iş için çalışanlar 8 saat tutuluyor. Bu durumda hem çalışan vaktini öldürürken hem de şirket iş bazlı ödeme yerine maaş ödemesi yaparak daha fazla yükün altına giriyor. Çalışan için de negatif olan taraf şu; belki o 8 saatte üç iş birden yapıp maaşın çok daha fazlasını kazanabilir. Aslında bu konuda karşılıklı olarak daha verimli bir zemin oluşturabiliriz. İşte esnek ekonomi (gig economy) de bunu vaat ediyor. Buradaki temel amaç; çalışanların bir yere bağlı olmadan, birden fazla şirkete iş yapmasını sağlamak. Bir nevi freelance kültürünü yaymak da diyebiliriz.

Bunu yapabilmenin temel koşulu, tam manasıyla derinleşeceğiniz bir alan bulmanız. Çünkü bu tip freelance işlerde düzenli müşteri bulmak, viral pazarlamaya (word of mouth) bağlıdır. İnsanlar size iş yaptırır, yaptığınız işi beğenir ve birbirlerine önerirler. Burada düzenli müşteri bulmanın ikinci koşulu ise, belirli mecralarda aktif şekilde yer almak. Mesela hizmet odaklı bir iş yapıyorsanız, onunla ilgili Twitter’da minimal floodlar yapmak buna bir örnek. Ya da tasarım odaklı iş yapıyorsanız Behance’ta yer almak; fotoğrafçılık yapıyorsanız Vsco, programlama tarafındaysanız Github’ta olmak da buna benzer örnekler. Çünkü insanlar size bir ücret ödeyecekler ve karşılığında neyi nasıl yaptığınızı görmek istiyorlar. Tabi burada “pazarlama” faktörü de her zaman devrede olacak. Yaptığınız işleri sırf orada yer almış olsun diye değil, hikaye katarak sunmalısınız insanlara.

Tabi buradaki ayrım da yine klasik KOBİ-kurumsal firma ayırımına bağlı. Eğer, her detayı belli olan işlerin içinde yer almak istiyorsanız kurumsal firmalarla iş yapmanız gerekiyor, onlar için de hikaye ve pazarlama kasmaya ihtiyacınız var. Eğer KOBİler de sizin için yeterliyse daha düşük bir pazarlama çalışması da yeterli olabilir fakat buna göre bir müşteri ve iş kalitesi yakalıyorsunuz. Elbette her KOBİ ve kurumsal firma, bizim belirttiğimiz iyi-kötü çerçevesine aynı derecede uymaz fakat genel profil bu şekilde. Bu nedenle, esnek ekonominin getirisini kullanmak için buradaki ufak detayları da göz önünde bulundurmak gerekiyor.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: