KARİYER KİŞİSEL GELİŞİM

Kariyerinizi Planlamadan Önce İncelemeniz Gereken Bir Örnek: Taç Atışı Uzmanlığı

Son dönemde iş dünyası artık centlerle para kazanmanın yollarını aramaya başladı. Eskiden ufak pazarlama yatırımları çok problem yaratmazken şimdilerde ise verimlilik sağlamayan hiçbir şeye yatırım yapılmamak isteniyor çünkü birim maliyetin değeri arttı. Bazen bir birimden elde ettiğiniz ufacık kâr, totalde size çok değerli bir kazanım sağlayabiliyor. Bu durum futbolda da geçerli. Artık çok büyük yetenekleriniz olsa dahi, rakibiniz size kişiselleştirilmiş önlem aldığında farklı çözümler geliştirmeniz gerekiyor. Dünyanın en önemli teknik direktörlerinden kabul edilen Jurgen Klopp da bu farklı çözümlerden birini Liverpool’a getirdi; taç atışı eğitimi. Thomas Gronnemark adlı taç atışı uzmanı, antremanların belli bir kısmında (belirlenmiş birkaç oyuncuyu) sadece taç atışları üzerine eğitiyor. Sahanın hangi noktasında, hangi oyuncuya karşı nasıl bir taç atışı kullanma stratejisi belirlenmelidir? Bunlar normalde oyun içinde çok önemsenmeyen şeylerdir, taç atışını o anda size en yakın oyuncuya doğru kullanır ve geçersiniz. Oysa ki Gronnemark bunun yerine, gole giden atak için en verimli pozisyonu başlatan sistemi kurgulamaya çalışıyor.

Buraya kadar olan kısmı basit bir futbol yazısı değil, kariyer planlamanın geneline uyarlanabilecek bir teknik tespit olarak görmenizi istiyorum sizlerden. Çünkü Gronnemark şunu keşfetmişti; artık ufak detaylardan da büyük iş modelleri çıkabilir. Liverpool’un taç atışlarından gelişen pozisyonlardaki gol bulma oranının yükselişini düşünürsek Gronnemark’ın keşfini rahatlıkla doğrulayabiliriz. Bunu kendinize ise şöyle uyarlamanız mümkün; artık iş dünyasının her tarafında bu tarz ufak uzmanlıklara ihtiyaçlar var. Mesela; sadece dijital pazarlama uzmanlığı değil, onun kendi alt dallarında da pek çok uzmanlıklar türetilebilir. Sadece Linkedln üzerine danışmanlıklar verebilirsiniz örneğin. Buradaki püf nokta ise, Linkedln’deki en uygun grupları bulup o gruplarda en iyi iletişim yönetimini yapma olabilir. Burada aklınıza şu fikir gelebilir; “iyi de Linkedln işlerini zaten sosyal medyacı/dijital pazarlamacı yapıyor.” İşte amaç da zaten o iş yükünü onlardan alıp, spesifik bir uzmana vermek. Çünkü sosyal medyacı o işi nispeten daha yüzeysel bir düzlemde yaparken, Linkedln Uzmanı size direkt kendi platformundaki en yüksek faydayı vaat ediyor. Tıpkı, Liverpool gibi kulüplerde taç atışı çalışmalarını yardımcı antrenör yerine spesifik taç atışı uzmanlarının yaptırması gibi.

Tabi burada şöyle bir problem var; bu gibi istihdamları her firma yapmaz. Yine taç atışı uzmanlığından gidelim. Bugün İngiltere Ligi’ndeki alt küme takımları gidip bir taç atışı uzmanına, bu hizmet için para ödemezler. Aynı şekilde, KOBİ firmaları da her sosyal medya mecrası için ayrı ayrı birini tutamaz. Bu nedenle, böyle spesifik bir uzmanlaşma alanınız olduğunda KOBİler yerine kurumsal firmalara odaklanmak sizin için daha iyi olur. Hem daha az zaman harcarsınız hem de karşınızdaki kişiler, sizin ne yapmak istediğinizi daha iyi anlar. İlle KOBİleri de etki alanınıza almak istediğinizde ise, onlara somut veriler sunabilmeniz gerekiyor. (6 ay boyunca bana şu kadar ödeme yapacaksınız, karşılığında ise aşağı yukarı şöyle bir kazancınız olacak gibi.) Bunun tercih edilebilirliği ise size ve iş alanlarınıza kalmış açıkçası. Hali hazırda bir pandemi sonrası süreç yaşadığımızı düşünürsek, pek çok firma yurt içi/ yurt dışı fuarlarına harcayamayacağı parayı dijitalde var olabilmek için böyle mecralara ayırabilir.

%d blogcu bunu beğendi: