Apple’ın, her yılın Eylül ayında yapılmak üzere gelenekselleştirdiği Apple Event dün yine çeşitli yeniliklerle birlikte karşımızdaydı. Her ne kadar Iphone 12’nin Ekim ayına ertelenmesiyle birlikte beklentiler azalsa da kişisel olarak benim etkilendiğim bir tanıtım oldu. Çünkü özellikle de sağlık turizminin geleceği açısından iWatch’un yeni sürümünün çok değerli olduğu kanısındayım. Bunun ilk nedeni, iWatch’ların kandaki oksijen seviyesini ölçebilmesi. Bu özellikle Covid-19 kapsamında önemli fakat uzun vadede daha pek çok hastalıkta da büyük bir erken teşhis imkanı sunabilir.

Bunun yanı sıra, EKG özelliği de yine geliştirilmiş olarak kullanılmaya devam edilecek. Bu da şu aşamada büyük bir adım gibi gözükmese de gelecekte bağlantılılık (connectivity) teknolojisiyle birlikte ne kadar büyük bir adım olduğunu daha iyi gözlemleyeceğiz. Zaten bu iki gelişmeyi de başlı başına büyük bir adım olarak değil, o büyük adıma giden taşlar olarak görmek gerekiyor. Büyük teknolojiler geliştirilmeden önce, onların altyapılarının kurulması gerekir. Mesela Endüstri 4.0’ın (ilk kez dile getirildigi) 2011 yılından beri halen sistematik olarak işlenememesi de biraz bu altyapı sorunuyla ilgili. Bu nedenle Apple’ın yaptığı da geleceğin sağlık dünyası için değerli. Tabi Apple bunu geleceğin sağlık dünyasını çok umursadığından değil, kendi geleceğini düşündüğü için yapıyor. Çünkü bu sağlık sistemi, Apple’ın kurguladığı gibi iWatch üzerinden ilerlerse akıllı saat sektörü bizim düşündüğümüzden bile çok daha büyük boyutlara gelebilir.

Ben açıkçası bu konuda Apple’ın belli ölçekte başarılı olacağını düşünüyorum, daha üst boyutları ise teknolojinin ilerleme hızı ve devletlerin regülasyonlarına bağlı. Mesela şu anki sağlık sistemleri pek çok ülkede sürdürülebilir değil. Erken teşhis konusunda farkındalık oluşturulsa da bu durum her hastalık için tabana yayılmış değil. Eğer akıllı saatler yoluyla kişiselleştirilmiş sağlık sistemleri yayılırsa, hastalıklarla mücadele konusunda çok daha pratik kararlar alınabilir. Ayrıca doktorların daha verimli çalışmasını sağlamak da mümkün. Erken teşhis konusunda doktorlarla entegre çalışabilecek bir akıllı saat, doktorun çok daha kısa sürede maksimum doğruluğa sahip gözlem yapmasını sağlayabilir.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: