Genel

Vaka Analizi: “Instagram Reels Pazarlama Açısından Doğru Hamle Mi?”

Daha önce Hikaye (Story) uygulamasıyla Snapchat’i bitirmeye çalışan Facebook, aslında bunu ciddi bir aşamada da başardı diyebiliriz. Elbette Snapchat halen kaydadeğer bir kitleye sahip fakat ana akım olma açısından artık çok gerilerde kaldığını söyleyebiliriz. Fakat Facebook bununla da yetinmedi, şimdilerde de gitgide popüler hale gelen Tiktok’un taklidini geliştirdi. Facebook’un burada temel olarak iki düşüncesi var aslında:

  1. Tiktok’u Bitirmek
  2. Instagram’ın Sürdürülebilirliğini Artırmak

Aslında ikincisi biraz daha ön planda olsa da aslında ikisi birbirine bağlı. Çünkü sosyal mecralar artık tamamen tüketime dayalı. Dolayısıyla, tüketiciye yeni şeyler sunmadığınız sürece sizde geçirdikleri süreyi başka uygulamalarda geçirmeye başlarlar. Nitekim Tiktok bunu dünyanın her yerinde yapmaya başladı, özellikle de orta ve alt gelire sahip kitlelerde. Çünkü bu kategorideki insanlar, kendilerini en iyi Tiktok’ta ifade ediyorlar. Ayrıca popüler olmaları için de Tiktok bu kitleye en iyi yollardan birini sunmakta. Facebook’un şu aşamada doğru yaptığı şeylerden biri ise, bunun bilincinde olarak hareket etmesi. Mesela, son dönemde keşfet kısmında Reels videolarına ciddi şekilde yer vermesi bunun yansımalarından biri. Böylece bu kategorideki insanlar, Instagram’ın mevcut kitlesiyle de birlikte daha çabuk sivrilebileceklerinin farkındalar.

Facebook’un Instagram algoritmasında doğru yaptığı bir başka şey ise, hali hazırda Tiktok gibi mecralarda kitle edinen insanları keşfette ön plana çıkarması. Böylece Tiktok’un önde gelen isimleri de kitlelerini Instagram Reels’e çekmek için motive oluyorlar. Onları bu konuda motive eden ise, Instagram’ın reklam ağının çok daha geniş olması. Şu anda oluşan tablo bize şunu gösteriyor; Facebook, Snapchat’e karşı uyguladığı taktiğin bir benzerini Tiktok’a karşı uyguluyor ve bunda da başarılı olacak gibi. Peki bu durum nereye kadar devam edecek? Yani Facebook, artık kendi içinde hiçbir mecra üretmeden hep satın almalarla mı devam edecek? Bana kalırsa bu çok sürdürülebilir bir model değil, çünkü dünyada bu kadar trend oluşurken hepsini sizin satın almanız çok mümkün olmaz. Ayrıca bu uygulamaların hepsi belli bir ömre sahip. Dolayısıyla siz hepsini büyük paralar harcayıp satın alarak (ya da taklit ederek) uzun vadede devam edemezsiniz. Bu da aslında belli bir büyüklüğe ulaşmış firmaların yaşadığı problemlerden biri. Belli bir skalaya ulaştığınızda artık yenilikçilik ve trend yaratma kaslarınız körelebiliyor. İşte bu da geleceğin mesleklerinden biri; büyük firmaların yeni ürün/hizmet geliştirme sürecinde inovasyon danışmanlığı yapmak. Şu anda da yapılıyor fakat henüz doygunluk seviyesinde değil. Ayrıca şu anda genel bir inovasyon danışmanlığı kavramından bahsediyoruz. İlerleyen yıllarda ise spesifik, sektör ve alan bazlı uzmanlıklardan bahsedeceğiz.

%d blogcu bunu beğendi: