Ekonometri İİBF

Büyük Verideki Gelişmeler Ekonometri Mezunlarına Hangi Kariyer İmkanlarını Açıyor?

Büyük veri, özellikle günümüz teknolojisinde en büyük imkanlardan birini sunuyor. Çünkü artık bir şeyler sunmanız için, karşınızdaki kitlenin en ince detayına kadar bilip onları işlemeniz gerekmekte. Aksi takdirde, sunduğunuz çözümlerin karşı tarafta karşılığı olmuyor. Bu nedenle, istatistik ve veri odaklı her gelişmenin değeri arttı. Ekonometri mezunlarının da bu açıdan ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Tabi burada sadece şirketler değil, bireyler açısından da önemli bir nokta söz konusu. Her ne kadar KVKK gibi kanunlar çıkmaya başlasa da olay aslında bu kanunların çok daha ötesinde. Yani ilerleyen yıllarda bu kanunların daha ne kadar genişleyeceğini hep beraber göreceğiz. Bu genişleme ise sadece teknoloji firmalarından kaynaklı olmayacak. Her işletme, bir şekilde veri yönetimi sürecinin parçası haline gelecek. Sizler de büyük veriye odaklandığınızda kendinize spesifik bir alan seçip oradan devam edeceksiniz.

Örneğin, gazeteciliğin geleceği artık “veri gazeteciliği” üzerine şekilleniyor. Dünyadaki ana akım gazetelere baktığınızda derinlemesine muazzam tespitler yayınladıklarını görebilirsiniz. Mesela İtalyan spor gazetesi La Gazzette Della Sport, her hafta sonu bu tarz veri odaklı içerikleriyle İtalyan sosyal medya dünyasında kendisine çok geniş bir yer bulur. Çünkü bunun için yatırımlar yapıyor ve mevcut veriyi, kitlenin ilgisini çekecek hale getirerek yönetiyor. İşte sizlerin kilit rol oynayabileceği nokta da burası; mevcut büyük veriyi ayıklayarak kitlelere sunmak. Dolayısıyla derslerde gördüğünüz istatistik bilgisini, öte yandan sosyal bilimlerle de birleştirmeniz gerekiyor. Zaten sizi İstatistik ya da Matematik Mühendisliği gibi bölümlerden ayıran da bu olacak. Sayısal bölümler işin teknik anlamdaki altyapısını kurarken, sizler bu altyapıların kitlelere erişimini sağlayacaksınız. Çünkü ne kadar mükemmel bir sistem kurarsanız kurun, insanları işin içine dahil etmezseniz bunun bir anlamı kalmaz. Bunun yolu ise, Psikoloji ve Sosyoloji temelli dersler almak. Eğer okulunuz böyle bir imkan sunmuyorsa da dışarıdan okumalar yapmaya çalışın.

Burada üstleneceğiniz bir rol önemli rol ise, bireylerin bu büyük veri sürecini benimsemesini sağlamak. Tamam; çalıştığınız şirket her türlü kullanıcı verisini alıyor, ayıklıyor ve yorumluyor. Hatta tüm şirketler bunu başarıyla yapıyor diyelim. Peki kullanıcılar buna neden razı olsun? Kaldı ki şu anda bile bu konuda büyük tartışmalar oluşturuyor. İşte sizler, kitlelerin bu büyük veri çağını benimsemesinde köprü görevi üstleneceksiniz. Büyük verinin detaylarını (bölümünüz gereği) detaylı olarak bildiğiniz için, artılarına daha iyi şekilde odaklanabileceksiniz.

%d blogcu bunu beğendi: