1. Ben Bu Alan İçin Nasıl Bir Fedakarlık Yaparım: Günümüzde artık her alanda her gün devasa bir veri akışı yaşanıyor. Ne iş yaparsanız yapın, her gün terabaytlarca bilgiyle karşı karşıya kalacaksınız. Açıkçası mesleğinizde önde gelen biri olmak için de bu verilerle her gün bir şekilde iç içe olmanız gerekmekte. Peki siz bunu yapabilir misiniz? Mesela bir Endüstri Mühendisliği mezunu olarak planlama alanına odaklandınız, orada da tesis planlamayı seçeceksiniz. Peki her gün tesis planlamayla ilgili bir şeyler okumak, kariyer planlamanızı oraya göre yapmak size keyif verecek mi? Eğer kesin olarak evet diyebiliyorsanız hiç problem yok, tam gaz devam. Fakat emin değilseniz diğer seçenekleri de araştırın, ilk başta tamamen uzmanlaşmadan önce hepsiyle ilgili fikir araştırmaları yapın.
  2. Bu Alanın Potansiyeli Nedir?: Elbette her mesleğin kendi içinde potansiyeli var fakat bazen bazı alanlarda çok fazla insan olur, oralar zaten kapılmıştır. Aynı şekilde, bazı alanlarda da kimse yoktur çünkü orası artık istihdam olanağına sahip değildir. Sizin için en doğrusu, bu ikisini gözlemleyerek, gelecekte önemli hale gelebilecek ve şu anda az sayıda kişinin yer aldığı alanlara odaklanmak. Mesela, bir önceki yazımızda yer verdiğimiz Aquaculture (Deniz Kültür) konusu, Biyomühendislik ve Gıda Mühendisliği için böyle bir yere sahip. Genelde ise şöyle bir örnek verebiliriz; mesela futbol yorumculuğu artık binlerce insanın yaptığı bir şey zaten. Fakat, bisiklet ya da snooker konusunda çok az kişi var. Örneğin bir bisiklet yazarı olarak, bugünlerde yapılan Tour De France hakkında geniş kitlelere ulaşan içerikler üretebilirsiniz. Çünkü insanlar, bir konu sosyal medyada konuşulduğunda (eğer fikir sahibi değilse) o konudaki yetkin birinden açıklamalar dinlemeyi sever. (Tabi bunu sevmeyip kendi doğrularıyla yaşayan da pek çok insan var fakat burası 80 milyonluk ülke, her düşüncenin kendi içinde çeşitli alıcıları mevcut..)
  3. Kendinizi Gözlemlemek: Tamam, bir alan seçtiniz ve bu alanın cidden potansiyeli var. Üstelik yapmayı da seviyorsunuz, yani seveceğinizi umuyorsunuz. Peki şu anki yetenekleriniz bu işle ne kadar uyumlu? Bu da (genelde göz ardı edilen) önemli bir nokta. Çünkü pek çok kişi, maalesef yetkinliği olmayan alanlara (sırf potansiyelli olduğu ve seveceğini düşündüğü için) gidip genel bir yeteneksizlik düşüncesine kapılmakta. Oysa ki herkes her alanda iyi olamaz. Size düşen, o yetkinlik alanlarınızı uzmanlık branşlarıyla entegre etmek.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: