Son yıllarda iş dünyasının en önemli konu başlıklarından biri sürdürülebilirlik. Çünkü maliyetler yükseldikçe, firmalar artık para kazanmanın haricinde mevcut giderleri kısmanın da yollarını aramaya başladı. Keza artık kazanmak kadar kaybetmemek de önemli hale geliyor. Sürdürülebilirlik de bu noktada en önemli çözümlerden birini sunmakta. Çevre Mühendisleri de bu konunun en ehil kitlelerinden biri. Çünkü firmaları sürdürülebilirlik için yönlendirirken iyi bir reçete sunabilirsiniz. Hali hazırda firmaların bu konuda bir know-how ihtiyacının olduğunu düşünürsek bu oldukça önemli. Artık herkes bir şekilde sürdürülebilirliğin içinde olmak istiyor fakat bunu nasıl yapabileceğine dair bilgisi olanların sayısı kısıtlı. İşte siz de bu noktada fark yaratabilirsiniz.

Çevre Mühendislerinin burada kendilerini ekstra olarak geliştirmeleri gereken nokta ise, işletme becerileri. Mesela bir MBA (master of business administration – işletme yüksek lisansı) yaparak bunu törpüleyebilirsiniz. Çünkü şirketlerde Sürdürülebilirlik Sorumlusu olmak için, işin işletme tarafını da bilmek gerekiyor. Mesela o sürdürülebilirlik çalışmalarını nasıl pazarlama kampanyası haline getireceksiniz? Firma bunlardan finansal karlılığı nasıl sağlayacak? Dolayısıyla bunları yanıtlamak için finans ve pazarlama tarafında temel seviyede de olsa donanımınızın olması gerekiyor. Ayrıca MBA yaptığınızda işletme çevresinden de iyi bir network sahibi olabilirsiniz. Zaten MBA yapanların önemli bir kısmı, teknik bölümlerden mezundur (Kimya, Makine, Uzay Mühendisligi vb) Böylece MBA programında işletme yetkinliklerine sahip olup yöneticilik dünyasına adım atarlar.

Sizlerin bu noktada ilk yapabilecegi ise, sektör ve problem bazlı vaka örnekleri çıkarmak. Mesela, fabrikaların atık yağlarını değerlendirebilecegi bir sistem kurabilirsiniz. Bugün orta halli firmalar bile atık yağları yok etmek için binlerce lira harcıyor. Siz bu harcamayı azaltıp onları bir de yararlı hale getirdiğinizde firma için büyük bir katma değer oluşturmuş oluyorsunuz. İşletme becerileri ise, bu çalışmaların reklamını yapabilmek için önemli. Çünkü günümüzde bir şeyi yapmak kadar, o yaptığınız şeyin reklamını satmak da önemli. Bu ikisini sentezlediğinizde ise “çevreye duyarlı şirket” haline geliyorsunuz. Geleceğin konusu olan yeşil ekonomi de işte bu temeller üzerine oturacak.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: