google.com, pub-4233333229036275, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Biyomühendislik Genel Gıda Mühendisliği MÜHENDİSLİK

Biyomühendisler ve Gıda Mühendisleri İçin Deniz Kültür Nasıl Bir Kariyer Alanı Olabilir?

Son dönemde sürdürülebilirlik adına çalışmalar artarken önceden bilinen alanların daha iyi incelenmesi gerektiği de fark edilmeye başlandı aynı zamanda. Denizler de bu konuda en iyi örneklerden biri. Çünkü şu anki endüstriyel tavuk arzı hem sürdürülebilir değil hem de yeni dünya düzeninde insanların tasvip etmeyeceği koşullarda gelişiyor. Bir yandan biz lezzetsiz ürünlere alışırken öte yandan hayvanlar da sadece endüstriyel amaçlar uğruna türlü denemelere maruz kalıyor ve yeni dünya düzeninde bu pek kabul edilebilir bir durum değil. Bu nedenle denizlerdeki balıkçılık türleri ve diğer deniz mahsulleri büyük bir potansiyel taşıyor. Burada yazının amacına ikiye ayırabiliriz; mevcut balıkçılık faaliyetlerinin endüstriyle entegrasyonu ve yeni yiyeceklerin üretimi.

İlk kısım, yiyeceklerin endüstriyle entegrasyonu. İşte bu tam olarak Gıda Mühendislerinin işi. Örneğin, endüstri şu anda akuakültür varlıklarına nasıl yöneleceğini bilmiyor. Onların bu geçiş evresinde planlama sorumlusu olarak görev alabilirsiniz. Tabi bunun için akuakültür üzerine odaklanmanız gerekiyor. Mesela bu konuda araştırmalar yapıp üzerine MBA yapmak güzel olabilir, kurumsal firmalarda yöneticilik için hayli iddialı bir kariyer planlaması gibi duruyor. Burada üstleneceğiniz rolü şöyle açıklayabiliriz; şu anda endüstriyel tavuk üretiminden gelir elde eden firmaları düşünün. Bu firmalar artık (kazancını belki biraz daha düşürüp) kültür balıkçılığı gibi akuakültür türlerine yönelmek istiyorlar fakat bu geçişi bir anda yapmaları zor. Çünkü tesisleri, planlamaları, yatırımları buna uygun değil. Üstelik bu geçişi yapacak kişi sayısı şu anda çok az. Bir örnek olarak, şu anda ton balıklı salata fazlasıyla popüler ve sağlıklı ürün çeşitlerinden biri. İşte bu gibi ürün kombinasyonlarının birleşimini sağlayabilirsiniz. Böylece hem herkes için (nispeten de olsa) daha iyi bir dünyaya geçiş yapacağız hem de firmalar (şimdiki kadar olmasa da en azından kendilerini devam ettirebilecek seviyede) gelir elde etmeye devam edecek.

Biyomühendisler için fırsat olan taraf ise, denizdeki bu ürünlerin geliştirilmesi. Bunu sadece gıda değil, pek çok konuda düşünebiliriz. Mesela neden bir deniz türünden krem ya da şifalı bitki üretilmesin? Zaten şu anda dünyada böyle bir talep var. İnsanlar artık kimyasalın minimuma indiği ilaçlar kullanmak istiyor. Çünkü cidden o ilaçlar bir problemi çözerken yan etkiler yoluyla bambaşka problemler üretiyor. Elbette tüm ilaçlar için bu tür yollarla ikame oluşturmak mümkün değil fakat bir kısmına dahi olsa rakip geliştirilebilir. Biyomühendisler de burada Kimya Mühendisleri ve Eczacılarla birlikte önemli işbirliği kurabilir. Burada da “aquaculture and pharmacy” gibi aramalarla çok kapsamlı araştırmalar bulabilirsiniz. Türkçe olarak da Dergipark’ta çalışmalar bulmanız mümkün.

%d blogcu bunu beğendi: