KARİYER

Tercih Listesini Yapmadan Önce Yanıtlamanız Gereken 3 Soru

  1. Bu Bölümü İstiyor Muyum? Tercih döneminde en çok aldığımız sorulardan biri, bölümlerin geleceği üzerineydi. Elbette bu çok normal bir endişe. Sonuçta kimse, gelecekte iş imkanı olmayan bir alanda yıllarını heba etmek istemez. Fakat bu endişenin yanında bir de kendi yeteneklerinizi ve beklentilerinizi düşünün. Masa başı bir iş mi istiyorsunuz, yoksa sürekli insanlarla iletişim kuracağınız bir iş mi? Devlete mi atanmak istiyorsunuz, yoksa özel sektörde bir süre pişip kendi danışmanlık ajansınızı kurmayı mı? Elbette hayattaki her şeyi planlayamazsınız fakat hayatınızı nasıl geçirmeniz gerektiğini az-çok bilirsiniz. Bölüm seçmeden önce bunları da göz önünde bulundurun. Eğer sizin tek tutkunuz devlete atanmaksa kontenjan o kadar önemli değil, bir yerine iki yıl çalışıp atanırsınız. Fakat kamuda çalışmak bir noktadan sonra sıkıcı gelecekse işte orada büyük bir çıkmaza düşersiniz. Bunun ayrımını iyi düşünün, bu yollardan geçmiş insanlarla istişare yapın. (İstişare yapın fakat kararları onlara bırakmayın. Bu sizin seçiminiz; doğrularıyla ve yanlışlarıyla..)
  2. Bu Şehri İstiyor Muyum?: Sırf puanı daha yüksek diye birbirinden alakasız şehirlere yer vermeyin. Belli başlı üniversiteler hariç zaten çoğu üniversite benzer eğitimleri veriyor. Buradaki tek fark, bazı şehirlerde daha fazla offline imkan elde ediyorsunuz. Mesela, Ege ya da DEÜ’de okuduğunuzda staj yeri bulmanız; Burdur’da ya da Kütahya’da olanlara göre daha fazla. Fakat bu herkes için büyük bir dezavantaj değil. Mesela siz YBS okuyorsunuz ve bilişim üzerine odaklanacaksınız. Zaten kendinizi Udemy gibi portallardan geliştirebilirsiniz, ekstra bir ofis ortamına (staj olarak) çok ihtiyaç duymazsınız.
  3. Üniversiteden Beklentim Neler?: Günümüzde en çok dönen muhabbetlerden biri, üniversitelerin kariyer açısından artık o kadar da önemli olmadığıydı. Bu doğru bir tespit fakat üniversiteler genelde halen çok değerli. Çünkü üniversite, hayatı anlamlandırmak için en ideal duraklardan biridir. Öğrenci evi, üniversite kulüpleri, akademisyenlerle muhabbet, Erasmus vs… Tüm bunlar, gerçek hayata geçiş sürecinizden önce size unutulmaz anılar kazandırır. Tabi sadece anı değil, aynı zamanda ömür boyu kalıcı network.. Bu nedenle, gitmeden önce o üniversitelerin kulüplerini ve imkanlarını araştırın. Daha gitmeden önce o üniversiteyi benimsemek, çok keyifli yıllar geçirmenizin habercisi olacaktır.
%d blogcu bunu beğendi: