1. Yeni Medya 451: Can Yayınları’nın sahibi Can Öz ve BirGün Gazetesi köşe yazarı Ümit Alan’ın birlikte hazırlayıp sunduğu Yeni Medya 451 programı, dijitalin geleceğine dair çok önemli konuları ele almakta. Bu programı önemli kılan bir başka unsur ise, konuştukları konuların aslında popüler olmayan başlıklardan oluşması. Önemli fakat konuşulmamış bu başlıklar, geleceğin dünyasına dair çok değerli bir arşiv oluşturmakta. Özellikle de benim gibi geleceğin ütopya ve distopyaları arasında gidip gelen biriyseniz notlar eşliğinde çok büyük keyif alacağınız bir program olduğunu söyleyebilirim.
  2. Anormal Şartlar Altında: Can Öz’ün hali hazırdaki programı Yeni Medya 451 devam ederken, kendisinin podcast dünyasına ilk adım atması ise aslında Anormal Şartlar Altında ile olmuştu. Mor ve Ötesi’nin solisti Harun Tekin ile Can Öz’ün birlikte sunduğu bu programda, toplum içindeki genel problemler ele alınıyor. Hem Can Öz, hem de Harun Tekin Sosyoloji mezunu oldukları için ele aldıkları konularda çok kaliteli gözlemler ve öneriler sunuyorlar. Ayrıca bunu akademik değil eğlenceli bir üslupla yapmaları da programı çok keyifli hale getirmekte. Yeni Medya 451 hali hazırda devam ederken, Anormal Şartlar Altında ise geçtiğimiz haftalarda Burçin Acer’le yaptıkları programın ardından sona ermişti.
  3. Merdiven Altı Terapi: Yıllardır en çok inandığım düşüncelerden biri, “her insanın hikayesi bir romandır” düşüncesidir. Nitekim Deniz Dülgeroğlu da bu minvalde çok enteresan bir hikayeye sahip. Podcast programı olan Merdiven Altı Terapi’nin özelliği ise, Deniz Dülgeroğlu’nun anlatırken resmen sizi de o anlattıklarının içine çekmesi. Şimdilerde Youtube üzerinden de benzer konseptle yayın yapsa da açıkçası benim favorim podcast tarafındaki içerikleri.
  4. Psikiyatri ve Duvarın Ardı: İnternetin en sevdiğim yanlarından biri, hemen her alanda neredeyse her istediğimiz türde içeriğe ulaşmamız. Dr. Cengiz Arca’nın hazırlayıp sunduğu bu podcast ise, psikiyatri dünyasının çeşitli konularını ele almakta. Hem farklı psikiyatri konularını keşfetmek, hem de zaman zaman kendinize dair notlar çıkarmak için her bölümden farklı keyif alacağınızı düşünüyorum.
  5. Sesli Kitap: Spiker ve seslendirme sanatçısı olan Nisan Kumru, aynı zamanda şimdilerde podcast olarak hikaye/öykü anlatıcılığı da yapmakta. Podcast temelde ses dinlemeye dayalı bir dünya olduğu için böylesine güzel diksiyona sahip birinden hikaye dinlemek de ekstra keyifli geliyor açıkçası. Bu sebeple, zaman zaman kulaklığı takıp her şeyden arınarak kendinizi Nisan Kumru’nun sesine ve anlattığı hikayelere bırakmanızı önerebilirim.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: