Bu konuyu bir yazı konusu haline getirmeyi, ilk olarak geçen ay istedim. Bundaki en büyük etken ise, Ethan Hawke ve Julie Delpy’nin Zoom üzerinden konuşup yıllar sonra iletişim kurmuş olmalarıydı. Bu bana şunu hissettirdi; eğer iş ortaklığı yaptığınız insanlarla samimiyetsiz değil, gerçek saygı ve uyuma dayalı arkadaşlıklar geliştirebilirseniz uzun yıllar sonra bile kalıcılığını koruyan işler&arkadaşlıklara sahip olabilirsiniz. Elbette aradaki ufak detayın ben de farkındayım; ofislerdeki iş hayatıyla sanat tabanlı bir iş aynı değil. Fakat yine de iki alan arasında “uyuma dayalı iş ortaklıklarıyla kalıcı işler çıkarmak” gibi bir korelasyon var. Bu da aslında bireyin değil ekip halinde başarılı olmanın anahtarını oluşturmakta.

Yine de bir film oyuncusuyla ofis çalışanı arasındaki farkları inceleyip onları kendi hayatımıza göre uyarlayalım. Örneğin, ofis ortamındayken insanlarla iyi birer dostluk oluşturmaya odaklanmazsınız, çünkü oranın önceliği belirlenen hedefe ulaşmaktır. Öte yandan, esas amacınız bir işi yapmaktan keyif almak olursa ofis hayatını da sanatsal bir işe çevirmeniz mümkün. Bu durumda da insanların birlikte iş yapmaktan keyif aldığı, mümkün olduğunca iletişim kurmak istediği biri haline gelirsiniz. Bu durum ilk başta sizinle aynı departmanda çalışanlar için geçerlidir, sonra da tüm firma için. Yani aslında başlıkta belirtilen uyum konusu biraz da sizin oluşturduğunuz enerjiyle ilgili. Ofiste sürekli olarak bunu yapabilmenin yolu da yaptığınız işi sevmekten geçiyor.

Peki uyumlu olmak bu döngünün neresinde? Buradaki temel nokta, işini sevip bunu insanlarla işbirliği halinde yapmaktan keyif almak. Çünkü böyle yapıldığında, her iki taraf da egoları ya da kendindeki diğer negatif özellikleri törpüleyip ortak başarıya inanıyorlar. Ethan Hawke ve Julie Delpy’nin bugün halen görüşmesi de Before Serisi’ne verdikleri değerle ilgili. Zaten serideki filmleri izlediğinizde de iki ismin nasıl bir uyum sağladığını hissedebiliyorsunuz. Oradaki hislere dayalı uyum sanatla ilgiliydi, siz de bunu disiplin merkezli olarak ofis hayatında uygulayabilirsiniz. Yeter ki istediğiniz işin içinde yer alın ve kolektif çalışmaya önem verin.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: