1. Lüks parti ürünleri satan bir firmada Yurt Dışı Pazarlama Müdürü olarak çalışıyorsunuz. Firmanız iç piyasaya da çalışıyor fakat ağırlığı yurt dışı. Koronavirüs sürecinde ise şirket hem ulaşım hem de satış tarafında problem yaşıyor. Bu durumda siz ne gibi yeni çözümler geliştirirdiniz? (İpucu; pazarlama açısından, hedef kitlenizdeki insanların eve kapanması size yeni çözüm fikirleri getirebilir)
  2. Offline satış yapan bir kimya firması, artık online tarafta da olmak istiyor ve bu sebeple dijital pazarlama, sosyal medya, e-ticaret için ortak bir departman kuruyor. Siz de bu ekibin başında yer alıyorsunuz. Sizden istenen, üretilen ürünleri müşterinin tam olarak hissedeceği şekilde dijitale aktarmanız. Öte yandan yeni müşterilere açılmak da bir başka göreviniz. Bu konuda nasıl bir genel strateji hazırlardınız?

Geçtiğimiz Haftanın Vaka Analizi Örneklerine Dair Görüşlerimiz:

  1. İlk olarak Dubai pazarını araştırırdım. Keza şu anda start-up konusunda MENA bölgesinin en iyi merkezi Dubai. Son olarak bu bölgenin çıkardığı Careem de 3.1 milyar dolara satıldı. Üstelik bu gibi startuplar bölge için normalleştirilmiş hale geldi. Bu konuda bir diğer önemli nokta ise, Dubai’deki startuplara İngilizce olarak kolayca erişebiliyor olmak. Böylece oradaki potansiyelli şirketler hakkında (daha kendileriyle görüşmeden bile) bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Bu biraz da Dubai’nin genel teknoloji planıyla ilgili aslında.
  2. Bu süreçte artırılmış gerçeklik üzerine daha fazla yatırım yapmaya teşvik ederdim. Bu süreçte bir teknoloji firmasıyla işbirliği yaparız ve AR gözlüklerini kiralama modeline gideriz. Yani anlaştığımız şirketlere eğitim satışının yanı sıra bir de AR gözlüğü kiralamış oluruz. Bu gözlükler çalışanlara kargoyla gönderilir, eğitimler bittikten sonra da geri alınır. Eğer kargoya güvenilmiyorsa da şirket bu konuda kendi içinde 2-3 kişilik mini kargo ekibi kurar. Böylece şirket global piyasaya da açılabilir. Hatta AR gözlük kiralama modelini buradan yola çıkıp yurt dışına da taşır ve en az ajans kadar gelir getiren bir başka iş modeli olur. Ayrıca kendi içinde kurduğu mini kargo ekibini büyüterek kendi global taşımacılık işini de oluşturabilir. Bunlar da açıkçası ufak bir ajansın belki de koronavirüsle birlikte holdingleşmeye başlamasına kadar giden bir başka yolu açabilir.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: