Genel

Vaka Analizi Örnekleri: Kimya Mühendisliği (1-7 Temmuz)

  1. Akıllı telefon üreticisi olan bir firmada AR-GE üzerine çalıştığınızı düşünelim. Bu firmanın amacı, yeni nesil ekranların geliştirilmesinde bor madeninden faydalanmak. Bunu nasıl yapardınız?
  2. Yine AR-GE üzerinden ilerlediğinizi varsayalım, bu sefer de ilaç sektöründe yer alıyorsunuz. Size verilen görev ise, likopenin ilaç endüstrisinde nasıl değerlendirilebileceğini araştırmak. Bu konuda şirkete nasıl bir rapor sunardınız?

NOT: Bu iki görevin sebebi; hem bor hem de likopenin gelecekteki en değerli kimya mühendisliği alanlarından ikisi olması. Bu nedenle, şimdiden bu kavramlara aşina olmanızı sağlayarak geleceğe hazırlanmanızı istiyoruz. Bu iki sorunun da kesin yanıtlarının olduğunu söyleyemeyiz, kişiye ve çalışmalara göre değişecektir. Fakat biz önümüzdeki haftanın vaka analizi yazısında bu konudaki kendi düşüncelerimizi aktaracağız. Sizler bu vaka analizlerinin çözümü noktasında ise, daha önce çeşitli yazılarda değindiğimiz Kişisel Gelişim ve Kariyer Ajandası’nı kullanabilirsiniz. Aslında bu ajandanın ekstra bir olayı yok, herhangi bir defteri de böyle bir ajanda haline getirebilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: