Genel

Vaka Analizi: Enpara ve Doğrudan Bankacılığın Geleceği

Enpara, yıllardır EFT ve Havale gibi işlemlerden ücret kesintisi almamasıyla büyük sükse yapan bankacılık hizmetlerinden biri. Ayrıca bu ve bunun gibi pek çok hizmetten ücret almamasıyla da ciddi fark yarattığı biliniyor. Peki, Enpara bunu neden yapıyor? Daha önemlisi, bunu sürdürülebilir olarak devam ettirebilir mi? Aslında bu soruların yanıtını bulmak için, ilk olarak “doğrudan bankacılık” kavramına değinmemiz gerekiyor. Bankacılıkta yeni trendlerden biri olan bu kavramın amacı, şubeleri ortadan kaldırarak bankaların internet yoluyla müşteriye direkt temas etmesini sağlamak. Bürokratik kağıt işlemleri de aynı şekilde internet üzerinden yapılacak ve böylece müşterinin şubeyle hiçbir işinin olmaması sağlanacak. Böylece bankanın da kira, operasyonel çalışan, fatura vb. sabit giderleri olmayacak. Nitekim Enpara da şu anda bunu yaptığı için EFT ve Havale işlemlerinden alınacak komisyonu gözden çıkartabiliyor.

Tabi olaya Enpara odağından bakarsak, başka bir gerçeği de yadsımamak gerekiyor. Enpara, bir QNB Finansbank kuruluşu. Bu sebeple de hali hazırdaki finansmanı (ihtiyaç olduğunda) QNB Finansbank tarafından sağlanabiliyor. Bu da şu anlama geliyor aslında; doğrudan bankacılık öyle herkesin bir anda karar verip yapabileceği bir sistem değil. Evet, uzun vadede büyük getiri potansiyeli var fakat kısa vadede böyle bir işi fonlamak kolay değil. QNB Finansbank’ın Enpara’ya bu kadar önem vermesinin nedeni ise, geleceğin bankacılığının tamamen dijitalde var olmak olduğunu biliyor. ATM’lerle başlayan süreç mobil bankacılığa kadar geçti ve bundan sonra artık tamamen bu taraftan ilerleyecek. Şimdiki bankalar ise muhtemelen şube bankacılığı anlayışını bırakıp pazaryeri olmak ve açık bankacılık yapmak gibi teknoloji yönetimi konularına giriş yapacak. Bu da şubelerin büyük kısmını teknoloji üretim merkezleri haline getirecektir. Tamamen bankacılık merkezli dijital bir sistem ise tüm bunlardan bağımsız olarak sadece bankacılık hizmeti vermeye devam edebilecek.

Enpara’nın QNB Finansbank’a bir diğer getirisi ise, dijital bankacılık konusunda önemli know-how’lar sunması. Bunun sizin açınızdan önemi ise, Fintech konusunda projeler geliştirirken Enpara’nın dijital finans servisi olarak yaptıklarını Fintech kapsamında değerlendirebilirsiniz. Aynı şekilde, dijital servislerin geleceğini etkileyecek teknolojilerin Enpara’yla nasıl eşleşebileceğini düşünmek de sizin için iyi bir vaka analizi örneği olabilir. Tüm bunlar, uzun vadede “Dijital Banka Stratejisti” gibi unvanlarla kendinize kariyer oluşturmanızı sağlayabilir.

%d blogcu bunu beğendi: