Adidas, geçtiğimiz haftalarda yaptığı yeni duyuruyla birlikte maske konseptinde bir yüz aksesuarını piyasaya sundu. Üçlü paket halinde satılan bu ürünün, Türkiye için 99 TL’lik bedeli bulunuyor. Aslında ilk bakışta hiç de fena bir ürün değil gibi gözüküyor. Adidas gibi bir markadan tekrar kullanımı olan bir maskeyi 33 liradan almak ideal. Fakat işin enteresan olan kısmı, bu yüz aksesuarının virüsten koruma özelliğinin olmaması. Çünkü bu durumda “e o zaman neden böyle bir ürünü satın alalım ki?” düşüncesi doğabilir. İşte bu sorunun yanıtı pazarlamada saklı. Hali hazırda böyle bir ihtiyaç var, yani bu ihtiyaç bir şekilde karşılanıyor. Adidas da marka gücünü kullanarak, bu ihtiyacı bir hobi ürünü haline getirmek istedi.

Peki Adidas bu yüz aksesuarını tıbbi maske haline getirebilir miydi? Evet, yapabilirdi fakat o zaman geçici bir ürün halini alırdı. Ayrıca Adidas, kendisini konumlandırdığı nokta gereği tıbbi maske satmaya sıcak bakmayabilir. Burada kendisini konumlandırdığı nokta, spora teşvik eden ve spor ruhunu yansıtan ürünler satmak. Tıbbi maske bunun tam tersi olarak sportif aktiviteleri engellediği için Adidas’ın ürün geliştirme kültürüyle uyuşmuyor. Aslında yüz aksesuarında biraz bu da amaçlanmış olabilir. Çünkü ürünün tanıtımın şöyle bir cümle geçiyor: “…bu ürün, tıbbi dereceli bir maske veya Kişisel Koruyucu Ekipman kategorisinde değildir, ancak rahat hissetmeni sağlar, virüs ve mikropların damlacık iletimi yoluyla yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir…” Yani aslında amaç sizi spora teşvik etmek fakat bunu maskeyle yapmak zorunda olduğunuz için böylece rahat bir ürünle yapmanız sağlanıyor.

Bunu şu şekilde bağlayabiliriz; hayattaki her problem, başka fırsatların kapısını açar. Adidas bu bu problemi kendi içinde bir ürün fırsatı haline getirdi. Bunu yapan diğer firmalardan farkı ise; Adidas hikayeye önem veren bir marka olarak bu ürüne de hikaye katmak istedi ve hikaye-gerçekler bağlamında ortaya bu ürün çıktı. Böylece bu süreçten sonra da yüz aksesuarı olarak bu ürün Adidas’ın gelir modellerinden birini oluşturabilecek. İşte başarılı pazarlamanın gerekliliklerinden biri de budur; kısa değil uzun vadeli planlamalar yapmak.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: