Genel

Kariyer Yönetimi Konusunda Ezhel’den Alınabilecek 3 Ders

  1. Kötü Olayların Arkasındaki İyiyi Görmek: Ezhel hapse girdiğinde koca bir boşluğun ortasındaydı. Ne yapacaktı, müzik hayatı artık bitmiş miydi? Bunların hiçbirini bilmiyordu. Karşısında hayatının en kötü günleri olabilir. Fakat bunların hiçbiri olmadı, yaşadığı o kötü günlerde çok büyük bir kitleyi arkasında topladı ve o süreçten çok daha büyük bir kitleye ulaşarak çıktı. Spotify Charts verilerini incelediğinizde de hapis süreci ve sonrasında şarkılarındaki dinlenmelerin ne kadar yukarı çıktığını görebilirsiniz. Hayatta da her zaman böyledir sevgili okuyucular. Yaşadığımız kötü olaylar bize iki seçenek sunar. Boyun eğersek hayatımız yokuş aşağı doğru gitmeye devam eder. Tam tersine, iyi şeylerin olacağına ve o kötü günlerin bizi daha iyiye ulaştıracağına inanırsak kader de sunacağı imkanlarla bizim yanımızda durur. Sosyal medyadaki #freeezhel akımı da aslında Ezhel’in bu konudaki inancının bir sonucuydu.
  2. Arkadaş-Lider Olmak: Günümüzde artık “ben bu işin en iyisiyim, diğerleri benim seviyemin altındadır” anlayışındaki liderler tarihe karışıyor. Çünkü yeni jenerasyonun istediği liderlik bu değil. Bunun en iyi yansıması ise Ezhel. Şu anda Spotify dinlenmesi aylık 2.8 milyon civarında ve artık Türkçe Rap’in öncülüğünü yapan isimlerden biri. Buna rağmen hiçbir şarkısında ya da konuşmasında böyle bir hava sezmezsiniz. “Müzik yapıyoruz işte, birlikte olalım ve keyfimize bakalım” modunu görürsünüz daha çok. Öte yandan ait olduğu yere (yani rap müziğe) olan sevgi ve saygısını da görürsünüz yaptığı işlerde. Bu süreçte sadece kendisini değil, birlikte iş yaptığı DJ Artz ve Bugy gibi isimleri de ön plana çıkarttı ayrıca. Ayrıca işbirliği açısından sırf izlenme alma kaygısı değil, enerjisini en iyi yakalayacağı insanları seçmeye çalıştı. Nitekim Ufo 361 ve Murda ile yaptığı parçaların bu kadar beğenilmesinin altında yatan en önemli sebeplerden biri de bu. Siz de geleceğin yöneticilerinden biri olarak her zaman bu mottoyu izlemelisiniz, çünkü yeni çağ bunu gerektiriyor. Hem yaptığınız işlerde yanınızda yer alan insanları seçerken, hem de kitle yönetimi açısından bu dengeyi korumak çok kıymetli.
  3. Global Bakış Açısı: Ezhel’in son 1.5 yılda çıkardığı şarkılara bakarsanız, eskiye göre kendisini yenilemeye başladığını görebilirsiniz. Çünkü Berlin’e taşındıktan sonra vizyonunu daha da geliştirdi ve müzik arşivine sürekli farklı malzemeler ekledi. Eski şarkılarının daha kötü olduğunu söylemiyorum bu arada, iyi ya da kötü kavramları zevklere bağlıdır. Fakat Berlin’le birlikte müziğini çeşitlendirdi. Hali hazırda tutan şarkılarına benzer şeyleri üretip aynı geliri elde etmek varken sürekli farklılıkları kovaladı. Şu anda bunun meyvelerini zaten liste başı olarak alıyor, ilerleyen yıllarda Türkçe Müzik’teki yerini kalıcılaştırarak daha iyi şekilde alacağını düşünüyorum. Bu durum iş hayatında da böyledir. Eğer sektörünüzde kalıcı olmak istiyorsanız globalde neler yapıldığını incelemek, onları kendi işinize entegre etmek zorundasınız.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: