Bu haftalık görevlerdeki temel amaç, sürekli olarak kendinizi geliştirme yolunda bir rehber olmak aslında. Elbette bunları denetlemek için bir mekanizmamız yok, bu nedenle biz buradan yazacağız fakat sizdeki karşılığını bilmemiz pek mümkün değil. Bu konuda bizimle istişare yapmak istediğiniz konu olursa mucahit@payeplon.com adresinden iletişim kurabilirsiniz.

Ayrıca, bu görevler için Kişisel Gelişim ve Kariyer Ajandası tutmanızı öneriyoruz. Aslında normal bir defterden farklı değil bu. Hali hazırda kullanmadığınız bir defteri bu ajandaya dönüştürebilirsiniz mesela. Amaç, sadece kendinizi yetiştirme sürecinize odaklanan bir kaynağınızın olmasını sağlamak.

1)İlk olarak, think-thank kuruluşlarının ne iş yaptığını araştırın. Ayrıca Türkiye ve dünya genelinde (ayrı olarak) öncü konumdaki üçer tane think-thank kuruluşunu not alın. (Türkiye için TEPAV iyi bir örnek olabilir) Sonrasında da bu kuruluşları Twitter’da takip edin. Çünkü bu kuruluşların düzenli paylaşımları ve raporları size önemli donanımlar katabilir.

2) Twitter’da, bu kuruluşların raporları ya da değerlendirmeleri hakkında önümüzdeki haftaya kadar iki tane twit atın. Bunu kendi profilinizden de yapabilirsiniz, yorum-analiz için açacağınız ayrı bir sayfayla da. Buradaki amaç, paylaşım yapma motivasyonuyla sizi mesleki gelişim açısından zinde tutmak. Ayrıca sosyal medyada kendinize mesleki bir vitrin oluşturabilirseniz, alanınızda fark yaratmanız çok daha kolaylaşacaktır.

3) Uluslararası İlişkilerdeki kilit konulardan biri de, olabildiğince farklı dillere dair (genel-kültür seviyesinde de olsa) bilgi sahibi olmaktır. Bu nedenle; Fransızca ve Almanca ikişer tane deyim öğrenmenizi istiyoruz. Bunlar, uzun vadede kendinize yapacağınız önemli bir yatırımın ilk parçası.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: