Genel

Yabancı Dil Öğrenmede En Etkili Yöntem: Müzikleştirme (Musicalization)

Son dönemde bir şeylerin tekniğini bulma konusunda hayli kafa yorduğumu söyleyebilirim. Çünkü Matematiğin gücünü yeni yeni keşfettikten sonra, hayattaki her şeyin altında bir matematik yattığını düşünmeye başladım. Bu belki de birkaç yılda bir yaşadığım obsesifliğin sonucudur bilmiyorum fakat en azından yabancı dil öğrenmek için başarılı bir tekniği fark ettiğimi söyleyebilirim. Bu bende ilk olarak Ezhel’in Wir Sind Kral şarkısında olmuştu aslında. Bu şarkıyı o kadar çok dinlemişim ki; Sackgasse, Backstabber, Ichi Ban gibi kavramları resmen Alman aksanıyla falan söylemeye başladım. Üstelik daha önceden tek kelimelik Almanca bilgim yok ve dil öğreniminde öyle çok yetenekli biri olduğumu söyleyemem. İşte burada devreye yetenekten daha önemli başka bir kavram giriyor: Tekrar etmek. İşte müzikleştirme bize bu imkanı sunuyor. Daha doğrusu, yapmamız gereken bir şeyi; zorunlu olmaktan çıkarıp keyifli hale getiriyor.

Vermek istediğim mesajı biraz daha somutlaştıralım. Örneğin, Fransızca öğreniyorsunuz ve elinizde bugün ezberlemeniz gereken 10 tane kelime var. Burada yapmanız gereken, kendinizce şarkı sözü yazıp araya o kelimeleri serpiştirmek. Tabi doğal olarak bunların kafiyelerinin uyması gerekiyor. Son kelimelerden birini Fransızca diğerini Türkçe yaparak şablonu daha kolay oluşturabilirsiniz. Açıkçası kişisel gözlemim, rap tarzda yazıldığında çok daha verimli sonuçlar alınabileceği yönünde. Çünkü rap şarkısı sözlerken ister istemez yükselip sözleri daha fazla benimsiyoruz. Bu sebeple, yazdığımız sözleri çok daha fazla kez tekrar etme olasılığımız artacaktır. Hatta nakarat kısmına 2 tane kelime yazıp sadece onları söyleyebilirsiniz. Örneğin, nakarat boyunca “Mon Vieil Ami (Eski Arkadaşım)” demek gibi. Ya da; “Arkamdan konuşuyormuş mon vieil ami, comment as-tu oblie eski günleri?”

Bu yöntem bazı okuyucularımız için saçma gelebilir fakat şu ana kadar benim için en verimli yöntemlerden biri oldu diyebilirim. Elbette bütün dili bu şekilde öğrenemezsiniz fakat kelime bilgisi, atasözü-deyimler ve kalıplaşmış cümleler konusunda sizi çok önemli bir boyuta taşıyabilir. Zaten bunları hallettiğinizde geriye ufak bir parça kalıyor. Ayrıca bu şekilde iki dilden birde düşündükçe yaratıcı düşünmenizin de geliştiğini görebilirsiniz. Çünkü beyin sürekli olarak düşünmeye çalışacak ve beyninizdeki farklı düşünme kaslarının devreye girdiğini göreceksiniz. Bu da müzikleştirme yönteminin çeşitli avantajlarından biri aslında.

%d blogcu bunu beğendi: