Dün akşam saatlerinde Twitter’da dönen bu atışma, bir anda sitedeki herkesin içine dahil olduğu bir yumak haline geldi. Olayı tam görmemiş okuyucularımız için özeti şu: Cem Yılmaz, Netflix’te yayınlanmaya başlayan filmi Karakomik Filmler’in sosyal medyada duyurusunun yapılmamasından dolayı bir gönderme twiti atıp Netflix Türkiye’yi etiketliyor. Sonrasında Netflix Türkiye’nin verdiği yanıt ise ti’ye alma şeklinde. Ardından Cem Yılmaz bu kez konuşmayı ekran yakalaması alarak cevap veriyor ve tartışma orada sona eriyor. Yaşanan bu atışmayla birlikte sosyal medyada iki ayrı görüş belirdi: Bu bir PR çalışması mıydı yoksa Cem Yılmaz gerçekten böyle bir gönderme yapmak mı istedi, peki neden?

Bu noktada iki ayrı düşünce için de haklı gerekçeler sayabiliriz aslında. İlk olarak, PR için olabilecek nedenleri sayarsak: Netflix zaten bir kurumsal hesapta olmayacak şekilde mentionlaşma olayını seven bir kurum. Burada da bir kullanıcıyla iletişime geçmesi yapmayacakları bir şey değil. Ayrıca film gişede isteneni veremediği için Cem Yılmaz’ın Netflix’te izlenip konuşulması tarafında ilgiye ihtiyacı var. Böyle bir işbirliği iki taraf için de iyi getiriler sağlayabilir. Ayrıca Netflix Türkiye’nin işbirliği yaptığı düşünülen sayfaların da (konuyu kapatmak yerine) bu atışmayı dile getirmesi, bundan hoşnut olduklarını gösteriyor. Tabi bunu direkt Netflix değil, o sayfaların düşüncesi olarak okumamız gerekiyor, orası ayrı. Bu iki sebebin karşısına ise neden PR olmayacağını belirtebiliriz: Cem Yılmaz’ın reklam çalışmalarında bu tarz işbirlikleri hiç olmadı. Kendisinin reklam konusunda her zaman daha direkt bir yol çizdiğini söyleyebiliriz. Ayrıca son twitini alıntı değil ekran yakalamayla atıyor, demek ki Netflix’in önceki twitini silebileceğini düşünmüş. PR olsa neden silsin?

Bu iki yaklaşım arasında benim düşüncem ise, bunun doğal bir konuşma olduğu yönünde. Çünkü genel yorumlara bakarsak bu yanıt Cem Yılmaz’a biraz negatif yazdı açıkçası. Netflix Türkiye zaten normalde de filmlerin platformda vizyona girdiğini duyurmuyorken (kendi yapımları hariç) Cem Yılmaz’a ayrıcalık yapıp paylaşmasının bir nedeni yoktu. Öte yandan Netflix Türkiye’nin haftalık olarak böyle bir uygulama yapması (platforma yeni gelen içeriklerden en çok izleneni sosyal medyada paylaşmak) iyi olabilirdi açıkçası. Sonuç olarak, bazen iki tarafın da katkı aldığı bazı PR çalışmaları, tanıtım sürecinde önemli rol oynayabiliyor fakat burada iki tarafın da çok verim almayacağını bildiğini düşünürsek kişisel düşüncem doğal bir konuşma olduğu yönünde.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: