N11, dün itibariyle duyurusunu yaptığı Mükellef adlı sistemiyle birlikte dijital ortamda şirket kurulumu hizmeti vereceğini duyurdu. Sosyal medyadaki esas çalkantılar ise bu haberden sonra başladı, keza hali hazırda Mali Müşavirlik yapanlar ya da bu mesleği icra etmek isteyenler Twitter’da ciddi bir kamuoyu oluşturarak bunun yasalara aykırı olduğunu belirttiler. Açıkçası hukuki boyutlarda her zaman bir açık bulunabileceği için biz biraz daha gelecek ve kariyer boyutundan yaklaşacağız olaya. Özellikle de mali müşavirlik gibi insanın çok büyük bir rol oynadığı meslekte bile dijital odaklı böyle bir hizmetin ortaya çıkması, artık her işin bir şekilde dijitale entegre edilmesi gerektiğini çok güzel özetliyor aslında. Bu nedenle, yazıda mali müşavirlik örneğinden gidecek olsak da aslında bunu tüm meslekler için ortak düşünebilirsiniz.

Mükellef programı bu noktada sadece muhasebe işlemleri değil, şirket kurulumundan marka tescil ve vergi ödemelerine kadar her imkanı sağlıyor. Tabi bunu yaparken her şeyin robotik olduğunu söylemeyiz, N11 muhtemelen bu noktada kendi mali müşavirlerini devreye almakta. Aslında bu yönüyle de bizim içeriklerimizde uzun süredir vurguladığımız noktaya geliyor olay: İşler azalmıyor, sadece farklılaşıyor. Mali müşavirlikte de bunun mikro boyutlu bir örneğini görüyoruz. Esasında bu sistemde, normale göre çok daha az bir mali müşavir sayısı olmayacak. Fakat N11 bunu çok geniş bir ölçekte yaptığı için hizmet fiyatlarını normalden daha ucuza verebilecek. Bu da açıkçası serbest piyasa ekonomisinin bir parçası. Bu nedenle, kısa vadede gidişat ne olur bilemem fakat orta/uzun vadede bu gibi programlar her alanda olacak. Çünkü her şey dijitalleşmeye ve ucuzlamaya giderken şimdiki fiyatlama miktarı aynı kalamaz/kalmamalı.

Mali müşavirler şöyle bir itirazı dile getirebilir: “Nasıl ki avukatlığı sadece avukatlar, doktorluğu sadece doktorlar yapıyorsa bunu da sadece biz yapmalıyız.” Bu doğru bir itiraz olur fakat çok da haklılık payı olmaz çünkü sistemi zaten yine mali müşavirler yönetiyor. Sadece, sistemin başında mali müşavirler değil, bu sektörden bağımsız bir işletme var. Fakat bu da dediğim gibi dijitalin bir realitesi açıkçası. N11 bu hizmeti nasıl bir kaliteyle verir onu bilemem fakat orta/uzun vadede psikologluktan tutun strateji danışmanlığına kadar her işlem buradan dönecek. İşi yine onun erbabı yapacak fakat dijitali kullanıp kitlelere daha kolay yayıldıkça fiyatlar düşecek ve buna adapte olamayanlar maalesef oyun dışı kalacaklar. Bu noktada, her meslek sahibinin dijitaldeki üyelik bazlı sistemleri incelemesinde ve bunun üzerine kafa yormasında fayda var. Belli ki N11’in açtığı bu yolu çeşitlendirip geleneksel işleri dijitale taşımak isteyen çok sayıda işletme var.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: