Genel

Sabah Kalktığınızda Uygulamanız Gereken 5 Alışkanlık

  1. 5 km. yürüyüş+koşu: Sabahları uyandığınızda belli bir hareket alışkanlığınız yoksa o gün temponuzu koruyabilmeniz maalesef çok zor. Bu nedenle, kahvaltıdan önce ya da hemen sonra (sağlık koşullarınız elverdiği ölçüde) yürüyüş ve/veya koşu yapın. Bu sayede vücudunuzun da sizin gibi uyandığını hissedeceksiniz. Bunu hissetmek önemli, aksi takdirde bütün gün enerjisi bitik biri olarak dolaşmanız olası. Bu noktada koşu daha iyi olabilir keza o esnada kardiyo yakmak, kendi içinizde daha büyük challenge yaşamanızı ve daha çok ayakta kalmanızı sağlar.
  2. Resmi Gazete’yi Okuyun: Bugün artık her bölümün devlet tabanlı çalışmalara ihtiyacı var. İşte Resmi Gazete sayesinde devletin hangi konuda ne gibi adımlar attığını görebilir, spesifik olarak alanınızda uzmanlaşabilirsiniz. Buradaki bir diğer amaç ise, alanınızla ilgili hızlı reaksiyonlar almanızı sağlamak. İlk elden o kararları görüp süzgeçten geçirdikten sonra en iyi çözüme ulaşabilirsiniz. Çünkü o esnada düşünmek ve karar alabilmek için yeterince zamanınız olacak. Ayrıca Resmi Gazete okuma alışkanlığınız olursa, ilerleyen yıllarda artık onları çok daha kolay okuyabilirsiniz. Bunu şimdiden belirtiyoruz çünkü ilk kez okumaya başlıyorsanız bir süre sonra sıkıldığınızı hissedeceksiniz. Bu noktada fark yaratan insanlar da zaten bunu yıllardır istikrarlı şekilde yapanlar. Siz o kadar olmasanız bile en azından kendi işinizdeki devletin rolünü bilmek için günlük Resmi Gazete takibi önemli.
  3. 15 Tane Şınav Çekin: Koşuyla birlikte vücudun genelinde bir enerji hisseceksiniz fakat özellikle de belin yukarısındaki bölgeyi harekete geçirmek için bu kez de şınav büyük önem taşıyor. Ayrıca 15 şınavın, sonrasında normal işlerinize devam edebilmeniz için de yeterli ve faydalı bir etkinlik olduğunu söyleyebiliriz. İlk başlarda normal 15 şınavı rahat yapıyorsanız sayısını artırmak yerine, farklı (ve daha zor) alternatifler oluşturmaya çalışın.
  4. İki Tane Şiir Okuyun: Sabahın ilk ışıkları, güneş tatlı bir esintiyle pencereye çarpıyor, kahvaltınızı yapmışsınız.. İşte tam bu anda birkaç mısra okumak oldukçu keyifli ve ilham verici açıkçası. Özellikle de yaz aylarında bunu yapabilmek çoğu zaman mümkün. Mesela yarın sabah uyandığınızda Ümit Yaşar’ın “Her Sabah Seninle Başlar” ya da Turgut Uyar’dan “Bir Gün Sabah Sabah” şiirlerini okuyup hislerinizi ufak not kağıtlarına yazabilirsiniz.
  5. Kişisel Gelişim ve Kariyer Ajandanızdaki Yapılacaklar Listesine Bakın: Haftalık Görevler ve Vaka Analizleri sayesinde artık o ajandanın fazlasıyla dolacağını söyleyebiliriz. Çünkü her gün yapmanız gereken bazı görevler olacak. İşte sabah uyandığınızda bu listeye göz gezdirerek onları kontrol edebilirsiniz. Hiçbir şey olmasa bile en azından vicdani yükümlülüklerinizi yerine getirecek olmanın sorumluluğunu taşıyabilirsiniz.
%d blogcu bunu beğendi: