Genel

Vaka Analizi: Tiktok Stratejik Anlamda Neleri Doğru Yaptı?

Aralık ayında askere giderken Tiktok tam böyle pik dönemini geçiriyordu, açıkçası o dönemki düşüncem bu pik noktasının ben geri döndüğümde biteceği yönündeydi. Yani bu popülerlik için 6 aylık bir süre planlamıştım. Fakat işler öyle ilerlemedi, özellikle de karantina süreciyle birlikte Tiktok bu popülerliğini çok daha artırdı. Hatta öyle ki, 2020 yılının şu ana kadar en çok büyüme kat eden teknoloji girişimlerinden biri haline geldi. Şu anki verilere bakarsak bu durumun önümüzdeki birkaç yıl daha devam edeceğini de söyleyebiliriz. Peki bu nasıl böyle oldu? Tiktok’un stratejik bir başarısı mı yoksa şans mı? Aslında her ikisinin bileşeni diyebiliriz fakat stratejik anlamda çok ciddi şekilde ön plana çıkan planlamalar bulunuyor.

Bu doğru planlamalardan ilki, insanların meşhur olması için zemin hazırlaması. Özellikle de maddi statüsü düşük olan insanlar Tiktok’ta içerik paylaşarak içindeki bu isteğini açığa vurabiliyor. Yukarıdaki askerlik süreci vurgusunu biraz bundan dolayı yaptım, keza askerdeyken sivil hayatında Tiktok videoları çekmiş pek çok arkadaşım olmuştu. Bunlar da genellikle alt tabakadan gelen; Tiktok videolarında kendilerini bir şekilde ifade eden, içindeki (var olduğuna inandığı) yeteneğini dışarı çıkarmak isteyen ve bir yandan da bu şekilde eğlenen insanlardı. Tiktok işte bu insanlara bir alan oluşturdu aslında. Öte yandan doğru yaptığı bir diğer şey ise, hali hazırda ünlü olan isimleri de bu sisteme dahil etmesiydi. “Twitter’ın 140 Saniyelik Sesli Mesaj Özelliği ve Markanın Pazarlama Stratejisi” adlı yazımızda Twitter’ın alt markasında yapabileceği bir yayılma stratejisinden bahsetmiştik, Tiktok işte özellikle de bu kısmı çok iyi yaptı. Böylece sadece alt kesmin kendi içinde çabaladığı bir yer olmaktan çıktı, dijital sayesinde ünlü olan diğer isimler de bir nevi jüri olarak yer almaya başladı. Türkiye için bakarsak, dijital dünyayla meşhur olan Zeynep Bastık ve Ati242’nin yeni isimlere reklam yaparak yardımcı olması bu konuda en iyi örnekler. Belki direkt Tiktok video sanibi olduğu için almıyorlar fakat Tiktok’ta elde ettikleri kitle, kullanıcıların müziğe geçip bu gibi dijital dünyada ünlenmiş isimler sayesinde parlayabilmelerine olanak tanıyor. Bu da aslında herkes için önemli bir değer yaratıyor. Çünkü olaya ünlü tarafından bakarsak; onlar kendileri yıllarca klasik prodüktör anlayışından çok çekmiş insanlar. Bu nedenle, kendileri dijital dünyada ünlenmişken başkalarına da yardımcı olmak ve daha iyi bir prodüktörlük süreci oluşturmak istiyorlar. Bu ortak değer de aslında neden Tiktok’un en az birkaç yıl daha furya şeklinde devam edeceğini açıklıyor.

Tiktok uygulaması açıldığında yöneticiler işin bu noktaya geleceğini biliyor muydu, bunu bilemeyiz. Fakat buna çok gerek de yok esasında, çünkü girişimciliğin önemli kısımlarından biri de yolda öğrenmektir. Tiktok yöneticileri de bunu deneyimledi ve gerek kendileri ülkeleri gerekse dünyanın diğer bölgelerinde dijital dünyanın ünlüleri ve normal halk arasındaki bağlantıyı çok iyi kurunca inanılmaz bir trend haline geldi. Bu noktada Tiktok için bir diğer vaka analizi ise, başka böyle değerler oluşturup oluşturamayacağı üzerine. Bunu da zaman içinde göreceğiz.

%d blogcu bunu beğendi: