Genel

Küresel Soğuk Savaşta Yeni Eşleşme: Çin & Hindistan

Çin ve Hindistan, dün yaşanan sınır çatışmasıyla bir anda akıllara 1952 yılında yaşanan ve bir ay süren Çin-Hindistan Savaşı’nı hatırlattı. Neyse ki bu kez savaş boyutuna varmadan bir günde sona erdi fakat yine de can kayıpları yaşandı. (Hindistan’ın 20 askeri yaşamını yitirdi, Çin’le ilgili bu sayının 30 olduğu iddia edilse de henüz Çin tarafından doğrulanmış değil.) Bu durumun böyle kalmayıp devam edeceğini ve “küresel soğuk savaş” haline geleceğini düşünmemi sağlayan şey ise, bölgede son 2 yıldır gelinen nokta. Tabi bu noktada Pakistan’ın da devrede olduğunu söylememizde fayda var. Çünkü bugün oluşan koşullar açıkçası biraz da Hindistan-Pakistan arasında oluşan gerginliklerin yansıması.

Hindistan-Pakistan gerginliğiyle başlayacak olursak; aslında her iki ülke de 2 yıl öncesine kadar ABD’nin önemli müttefikleri arasındaydı fakat sonrasında Pakistan’ın kendi içinde dile getirdi. Peşinden Hindistan’ın Rusya’dan S-400 alması da ABD’nin bölgedeki bir diğer müttefiğini daha kaybetme noktasına getirdi. Her ne kadar Hindistan halen ABD ile müttefiklik anlayışını devam ettireceğini belirtse de ABD o dönemde artık aralarındaki diplomatik ilişkinin eskisi gibi olmayacağını söyledi. Öte yandan bu denklem ABD’nin hiç işine gelmedi çünkü Çin zaten OBOR projesiyle Avrupa’ya yayılmaya hazırlanırken çevresindeki ülkeleri de kendi yanına çekmesi, süper güç olmasını çok daha kolaylaştıracaktı. ABD de bunu engellemek adına “çeşitli stratejiler” geliştirdi ve Çin-Hindistan-Pakistan üçgeninde sınırlara dayalı krizler oluşturuldu.

Peki bundan sonra ne olacak? Açıkçası Çin her ne kadar koronavirüs sürecinde çok büyük prestij kaybı yaşasa da süper güç olmak için mücadelesine devam edecektir. ABD’nin ise bu durum karşısında tekrardan Pakistan ve Hindistan’la yakınlaşması muhtemel. Tabi bunu, direkt “hadi gel barışalım” diyerek değil, sanki bu iki ülkenin geleceğini düşünüyormuş imajıyla bir takım yaptırımlar uygulatarak yapması beklenebilir. Gerçi ortada Trump gerçeği var fakat kaybedebileceği o kadar çok şey bulunuyor ki, bu iki ülkeyi Çin’e kaptırmak Trump’a bile fazla gelecektir.

%d blogcu bunu beğendi: