Genel

Birini Affetmeden Önce Uygulamanız Gereken Strateji: İkili Filtre Sistemi

Hayatta en çok karşılaştığımız durumlardan biri de, güvendiğimiz insanların hata yapma durumlarıdır. Bunu hem ilişki hem arkadaşlık hem de iş hayatı taraflarında ayrı ayrı düşünebiliriz. Burada bizi önemli bir ikilem bekler: Karşımızdaki kişiyi affetmeli miyiz? Affederken nasıl bir yol izlemeliyiz? Çünkü biliyoruz ki, eğer hiçbir şey yapmazsak karşımızdaki kişiyi affetmemiz bize uzun vadede aynı sonuçları getirecek. Bu nedenle konuyla ilgili kişisel olarak uyguladığım filtre şu; karşımdaki kişinin, o hatayı yapana kadar bana nasıl bir etki yaptığını düşünüyorum. Eğer hayatımda pek de iz bırakan biri değilse aramızdaki mesafeyi daha da artırıyorum, zaten çok gerekli biri de değildir çünkü. Fakat, hayatımda iz bırakan biri olarak hata yaptıysa bu sefer ikinci soruya geçiyorum.

İkinci etaptaki soru ise şu; bu hata karşı taraf için bir ders olacak mı? Benim genel olarak şöyle bir inanışım var; hata yapan insanların, hata yapmayanlara göre daha güvenilir olabileceğini düşünüyorum. Çünkü hata yaptıklarında bir bedel ödemişlerdir ve onun tekrarının olmaması için gerekeni maksimum odakla yaparlar. Örneğin, iş batıran girişimcinin bir sonraki girişiminde hata yaptığı kısımlara daha dikkat etmesi gibi. Aynı şekilde, ilk sene istediği bölümü kazanamayan biri de genellikle mezuna kaldığında o yaptığı hataları düzelterek daha iyi sonuca ulaşır. Tabi bunun tam tersi durumlar da olabilir, dediğim gibi bu biraz daha genel kanı olarak geçerli. Bu noktada tam tersi durumların oluşması da aslında bizlerle alakalı. Çünkü filtre sistemi uygulamayıp direkt affettiğimizde karşı taraf için değişen hiçbir şey olmuyor.

Bu filtre konusunda belirttiğim iki aşamayı hayatınızın her aşamasında uygulamanız fazlasıyla önemli. Tabi bir diğer önemli olan nokta ise, bu iki aşamanın birlikte uygulanması. Örneğin, size çok şey katan ve birlikte bir süredir güzel hikayeler oluşturduğunuz birlikteliğiniz var. Bu durumda da, karşınızdaki kişi hata yapıyorsa bunun bedelini ödemeli ya da (bu seferlik affedilse bile) bir dahakinde çok daha büyük bir bedel ödeyeceğini bilmeli. Çünkü insan, yapısı gereği rehavete eğilimlidir. Bu hatayı hiçbir şey olmamış gibi geçiştirirseniz sadece bu değil diğer hataların da ortaya çıkmasına zemin hazırlamış olursunuz. Aynı durumu özel hayattan alıp iş hayatına da taşıyabiliriz. İleride bir yönetici olarak pek çok insanın yönetimini sağlayacaksınız. Orada yapılan hatalar karşısında direkt hüküm veren değil, herkes için optimum kararlar alabilen biri olmalısınız. İkili filtre sistemi de bu konuda kendi adıma en faydalı bulduğum stratejilerden biri.

%d blogcu bunu beğendi: