Genel

İİBF’liler İçin Dış Ticaret Sektöründe Fark Yaratmanın 3 Yolu

  1. Yetkilendirilmiş Yükümlülük Sertifikası Üzerine Uzmanlaşmak: Teknolojik dönüşüm pek çok sektörü olduğu gibi dış ticareti de yakından etkiledi. Özellikle de YYS (Yetkilendirilmiş Yükümlülük Sertifikası) ile birlikte bu süreçler çok daha şeffaf hale gelecek. Üstelik bu sistem firmalara da önemli getiriler sağlamakta. Bunun sizlere sağladığı avantaj ise, henüz çok az sayıda insanın kariyer olarak bu alanı seçmiş olması. Bu nedenle, şimdiden YYS üzerine çalışmalar yaptığınız takdirde, önümüzdeki yıllarda YYS’nin artan önemiyle birlikte çok önemli başarılara imza atabilirsiniz.
  2. Dahilde İşleme Rejimine Odaklanmak: Türkiye’de montajlama (ve/veya) katma değerli üretim yapan firmaların en büyük problemi, vergi giderlerinin çok yüksek olması. Örneğin; siz Çin’den hammadde alıp onu işleyerek ihracatını yapmak istediğinizde çok ciddi maddi bedellerle karşılaşıyorsunuz. Dahilde İşleme Rejimi (DİR) sayesinde ise firmanız bu bedellerden kurtulabiliyor. Buradaki problem ise, Türkiye’de DİR’in mevzuatını bilen kişi sayısının az olması. Dolayısıyla bu problem aslında sizin için iyi bir kariyrr alanı oluşturabilir.
  3. Alacak Sigortası Alanında İlerlemek: Alacak Sigortası bankacılık branşı gibi gözükse de aslında dış ticaretçilerin daha kolay sivrilebileceği bir alan. Çünkü mal mukabili ödemelerdr yaşanabilecek çeşitli riskleri (işiniz gereği) sizler daha iyi gözlemliyorsunuz. Bu nedenle, sunduğunuz çözümler de konuyla ilgili olarak daha işlevsel olmakta. Tabi sizlerin de bu mevcut yapı üzerine iyi bir bankacılık bilgisi eklemeniz gerekmekte. Özellikle de operasyonel tarafta büyük bir iş yükü bulunmakta.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: