Genel

Üniversitede Kendini Geliştirmenin Yolları #2 : Liderlerin Videolu Analizini Yapmak

Farklı alanlardan beslenmenin önemine daha önceki bazı yazılarda değinmiştim. Burada da benzer bir durum söz konusu. Üniversiteden itibaren alışkanlık haline getirdiğim özelliklerden biri; bambaşka alanlardan liderleri videolu olarak analiz etmek. Fakat bunlar TEDx videoları gibi içerikler değil. Kast edilen, bir işin başındaki liderin o anki canlı yönetim şeklini incelemek. Örneğin Fenerbahçe Euroleague de bir maç oynuyor ve maç son topa kalmış. O anda Obradovic’in yaptığı her değişiklik, molada tahtaya çizdiği her plan ve oyuncularına yaklaşım şekli, kendi liderlik stilini ortaya koyuyor. O anki doğru ve yanlış ve aksiyonları, maç sonu röportajında verdiği demeçler ya da taraftarla olan iletişim biçimleri… Hepsi, Obradovic’in video izlerken dikkat ettiğim noktalar arasında.

Konu ile ilgili başka bir örnek olarak Cem Yılmaz’ı gösterebilirim. Özellikle de stand-uplarını izlediğinizde pek çok not çıkarabilirsiniz. Mesela Cem Yılmaz, stand-uplarında seyirciyle temas kurarken doğaçlama şeklinde ilerliyor. Fakat aslında seyircinin cevabına vereceği yanıtı kafasında çoktan planlamış durumda. Çünkü yıllar içinde kendi kitlesini kafasına kodlamış ve o kişilik özelliklerini belirleyen deliller ile eşleştirilmiş. Dolayısıyla (olası bir kriz sürecinde dahi) lafı nasıl toparlayabileceğini çok iyi biliyor. Bu bir günde gelen bir özellik değil tabi. Yıllar içinde yapılan derin gözlemler ve deneme yanılma yönteminin sonucu olarak ortaya çıkıyor. Sizler ise bu gibi isimlerin sahnedeki tutum ve davranışlarını inceleyerek deneme-yanılma sürecini minimum zaman kaybı ile atlatabilirsiniz.

İlk bakışta bu isimler size iyi bir lider örneği gibi gelmeyebilir fakat püf noktalara odaklanırsanız en iyi TEDx videolarından daha çok işe yarar. Çünkü TEDx videosunda size yapılan değil, hikayesi satılacak olan şeyler anlatılır. Tarkan’ın konser kaydını izlediğinizde ise müşteri memnuniyeti üzerine en iyi örneklerden birini uygulamalı görürsünüz. Kuzu Kuzu’da göbek dansı yapıp milleti koştururken bir anda İnci Tanem’e geçip herkesi ağlattığı kısmı izlediğinizde müşterinin ruhuna dokunup ona göre hareket edebilmeyi daha iyi anlayabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: