Askerlikte 115.gün geride kalırken şu ana kadar en çok tanık olduğum durumlardan biri de insanların telefonda yaptıkları ayrılık konuşmaları. Kimisi uzun yıllardır sevgili, kimisi nişanlı çiftlerin bu üzücü anları beni ilişkilerle ilgili daha fazla detay hakkında düşünmeye itti. Özellikle de nöbet esnasında bu ilişkilerin nasıl bitme aşamasına geldiğini dinlediğimde ise şunu fark ettim ki; çoğu ilişkide ortak bir hikaye yaratılamıyor. Belki uzun bir süredir birlikte olmuş olabilirler fakat aralarındaki iletişim biçimi hikayelerden değil klişelerden oluşuyor. Bu da ilişkinin nicelik açısından (süre bakımından) olmasa da nitelik olarak yıpranmasına neden olmakta. Bu nedenle bir ilişki yaşarken uzun sürmesine değil; hikaye ve emek barındırmasına dikkat edin.

Bu emek ve hikaye konusunda biraz daha somutlaştıralım. Örneğin, belli periyotlarla yaptığınız ve artık sizinle özdeşleşen etkinlikleriniz olsun. 3-4 haftada bir farklı ülkelerin mutfaklarına ait restoranlara gitmek bunlardan biri olabilir. Ya da haftada bir gününüzü farklı yerleri keşfetmekle geçirin. Bu keşfettiğiniz her yerden Instax tarzı fotoğraflar çekilin. İlişkiniz için bu gibi emekler harcadığınızda birlikte bir alışkanlık oluşturmaya başlarsınız. Böylece ilişkiniz çıkmaza girdiğinde o girdaptan birlikte çıkmak için nedenleriniz olur. “Bu haftaki keşif için mükemmel bir yer buldum” diyerek bir anda o küskünlüğü bitirecek adımı atabilirsiniz mesela. Tabi ki bütün problemler bununla çözülmez fakat en azından çözmek için iyi bir zemin oluşturmuş olursunuz. Sahip olduğunuz eski alışkanlıklar ilişkinizin bağını daha kuvvetli hale getirir.

 Emek kavramının bu alışkanlıklardaki yeri; o alışkanlıkları en doğru şekilde uygulamaktan geçiyor. Yapmaya çalıştığınız her aktivite ilişkinizde aynı enerjiyi vermeyebilir. Sonuçta her çiftin kendi içinde bambaşka diyalogları ve geçmişi var. İşte sizler üzerinde düşünüp belki deneme-yanılma belki de başka methodlarla emek vererek kendinize en uygun hikaye oluşturabilirsiniz

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: